ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3171
EURO
6,0307
IMKB
62.336
ALTIN
227,073
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın5/15 ºC
Ankara2/10 ºC
İstanbul2/5 ºC
İzmir4/12 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hüseyin Aksu
TECAVÜZCÜ İLE EVLENDİRME YASASI
13 Aralık 2016 Salı 11:50

 

 

 

Kamu oyunda “tecavüzcüsü ile evlendirme yasası” olarak lanse edilen kanun değişikliğine ilişkin olarak çok çeşitli yorumlar aldım. Bazı hukukçu arkadaşlarımında yorumları oldu. Bu konuda, erken yaşta evlenmelerin Türk Ceza Kanununda, “CİNSEL İSTİSMAR” suçu ile birlikte ele alınması nedeni ile oluşan hukuk rezaleti nedeni ile aşağıdaki açıklama ile son noktayı koymak istedim.

 

Türk ceza kanununda, 18 yaşından küçük evlilikler (daha doğrusu birliklelikler) CİNSEL İSTİSMAR SAYILIYOR. Kanunda  reşit olmayanların birliktelikleri konusunda başka bir düzenleme yok. Bu ihlalin Cinsel istismar veya tecavüz suçunun tamamen dışında bir düzenleme gerekiyor. Bu kavramalrın bir arada anılması bile büyük bir hukuki boşluk ve rezalettir.

 

Küçük yaşta evlenmelere ilişkin kanuni düzenlemenin, bu tür evlilikleri teşvik etmemesi hatta ciddi şekilde caydırması gerekiyor.

 

Aslında, bu suça baz ceza olarak 2 yıl cıvarında paraya cezasına çevrilebilen hapis cezası öngörülmeli ve ağırlaştırıcı unsurlara bağlı olarak cezanın arttırılması sağlanmalıdır.

 

Bu konuda hazırladığım “Kanun Değişikliği”ni Milletvekillerine ilettim. Umarım gerekli platformlara taşırlar.Ancak, hazırlanan Kanun değişikliği tasarısına esas olan “SUÇ UNSURLARI MATRİSİ”ni de tasarıya ekledim.  Bu tabloda (matriste) suçun oluşumundaki tüm olası durumlar listeleniyor ve Tablonun satırlarına yazılıyor. Tablonun sütunlarında ise; suçun tarafları (erkek, kız, ebevenyler, akrabalar, aracı ve etkili olanlar vb.) Yer alıyor. Tabloda tarafların alması gereken cezave ağırlaştırıcı unsurların % (yüzde) değerleri yer alıyor. Bu konuda birkaç örnekle yetindim. Hukukçuların bu konuyu incelemelerini diliyorum.

 

Matristen de görüldüğü gibi; küçük yaşta evlenen çiftlerin her ikisine de ceza tertip ediliyor. Ayrıca, bu birlikteliğe rıza gösteren, göz Yuman, zorlayan veya bundan maddi çıkar sağlayanlara da (aileler, akrabalar ve üçüncü şahıslar) ceza tertip ediliyor.  BAZ CEZA   18 ay ila 24 Ay hapis cezası, Ancak duruma ve suçun unsurlarına göre bu ceza sıfırdan. 20 yıl hapis cezasına Kadar değişebiliyor. Bu konuda tam bir hakkaniyet içinde, tüm topluma eksiksiz bir “AYAR” veriyor.

 

Örneğin; 17 yaşında anlaşarak evlenmiş, ailelerinin rızasını almış, başlık parası sözkonusu olmayan, çocuk yapmış, kendi iş ve aile düzenini kurmuş, aile içi bir sorun yaşamayan çifte “BERAAT” kararı verilebiliyor.

 

Ya,da; Başlık parası karşılığında  40 yaş üstünde bir erkek ile zorla evlendirilmiş olan 13 yaşın altında bir kız çocuğu için; KIZ’a bir ceza olmayıp, “kimlik değişikliği” ile Devletin koruması altına alınması kararı veriliyor. KIZ’ın babasına 20 yıl hapis cezası, göz yuman annesine 5 yıl hapis cezası, Evlenen erkeğe (40 yaş üstü) 12 yıl hapis cezası veriliyor. 

 

Bu Matris ile analitik olarak, suçun tüm unsurları analiz edilerek; her bir unsurun varlığının suça; ve muhtemel suçlu olan taraflara etkisi ve ağırlaştırıcı faktörleri elde edilmiş oluyor. Ayrıca, sadece ceza değil; bu tür olaylarda mağdur olan küçük yaştaki ki çocukların korunması; toplum içinde “iffetsizlikle” damgalanmaması ve kusursuz oldukları için normal bir yaşama kavuşmaları için devletin koruması altına alınarak; gerekirse, kimlik değişimi, eğitimin sağlanması, iş ve yaşam olanaklarının sağlanması gibi sosyal desteklerinde verilmesi sağlanmaktadır.

 

CEZA KANUNU’nun bu matematiksel yöntemlerle analiz edilerek tüm boşlukların doldurulması ve HUKUK SİSTEMİ’nin Kamu vicdanı ile tam olarak buluşması sağlanmalıdır. Bu konuda 2001-2004 yıllarında TCK (Türk Ceza Kanununda) yapılan değişiklikler konusunda da müdahil olmaya çalıştım; ancak, kendini çok akıllı ve deneyimli sayan bazı bağnaz hukukçular ile, kerameti kendinden menkul Siyasetçiler geçit vermediler. SUÇ MATRİSİ uygulaması, metematiksel bir analize benzetilebilir, ancak öyle değildir. Hakimlerimizin insiyatifini daraltmak için değil: onları cezalar ve suçun maddi ve manevi unsurları konusunda çok net kanuni tanımlar getirmek adına bu yöntemin mutlaka uygulanması gerekiyor. Çağdaş Hukuk, artık klasik hukuk anlayışının çok ötesine geçebilir.  Bu konuda 1998 yılında hazırladığımız ve sürekli olarak revize ettiğimiz ve geliştirdiğimiz YARGI REFORMU paketinde çok kapsamlı olarak açıklamalara yer verdik.

 

 

Bu yazı toplam 4398 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ