ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/15 ºC
Ankara-3/8 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alternatif Ürün Tartışması
22 Nisan 2009 / 00:33
Aydın Tarımsal Olarak Türkiye'de En Geride Kalmış İldir.

Uludağ Üniversitesi Mustafa Kemalpaşa Meslek Yüksek Okulu (MYO) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydın Türkeç, Aydın'ın tarımsal olarak Türkiye'de en geri kalmış il olduğunu öne sürdü.
Doç. Dr. Türkeç, Aydın Sanayi Odasının düzenlediği ''Enerji ve Tarım'' konulu toplantıda, Aydın'ın tarımsal potansiyeli açısından dünyanın en şanslı ili olduğunu ancak bunun değerlendirilemediğini anlattı.
Yaş sebze ve meyvede, ilk turfanda ve erkenci üretim imkanına sahip Aydın'da bu özellikten yararlanılamadığını anlatan Doç. Dr. Türkeç, erkenci özel ürünlerin başında kiraz, şeftali, kayısı, nar, çilek ve incirin geldiğini kaydetti.
Doç. Dr. Türkeç, Ege Bölgesi'nin yıllık 142 milyon dolarlık yaş sebze ve meyve geliri bulunduğunu ifade ederek şöyle devam etti:
''Akdeniz'de bu rakam 719 milyon dolar. Aydın tarım konusunda Türkiye'de en geride kalmış ildir. 831 bin hektar tarım alanı var ve bu alanın 230 bin hektarı sulanabilir. Yani su sorunu yok. Aydın'ın bu sektördeki kapasitesi 50-60 milyon dolar. Aydın ili iyi bir ürün ve üretim planlaması ile hedefine ulaşabilir. Aydın tarımsal yapısı ile cazibe merkezi haline gelebilir.''
Doç. Dr. Türkeç, Aydın'da ihracata yönelik seracılık ve meyve üretimi seferberlik projesi ile jeotermal seracılık yapılabileceğini, ayrıca ilin organik seracılığa da müsait bir yapısı bulunduğunu dile getirdi.

''BİLİNÇSİZ ÜRETİM İHANET OLUR''

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektör Yardımcısı ve Ziraat Fakültesi Bahçe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faik Ekmel Tekintaş, Türkiye'de 18 ürüne uygun ekolojik çalışma yapıldığını açıkladı.
Aydın'da erkenci kayısı çalışmalarına 7 yıl önce başladıklarını, erkenci japon eriğinin verim, gelir ve üretimi konularını 2,5 yıl önce kendilerinin gündeme getirdiğini anlatan Prof. Dr. Tekintaş, şu bilgiyi verdi:
''Aydın'da nar üretilmesinden bahsediliyor. Türkiye'de son bir kaç yılda 40 milyon nar fidanı dikildi. Yine 50 milyon Gemlik zeytin fidanı dikildi. Aydın'da erkenci üretim için türler doğru seçilmeli. Siz burada yapıyorsunuz, Antalya, Mersin yapmıyor mu ? Çeşide yetişemezsiniz. 'Yurt dışında var burada da olur' diye bilinçsiz üretim yaparsanız bu ülkeye ihanet edersiniz. İnsanlar ürün değiştirmeye korkuyor. Bir atımlık barutu kalmış. 2-5 dönüm yerler organik tarım için idealdir. Örtü altı yetiştiriciliğinde sorun soğutmada. Aydın'da 15 Mayıs'tan sonra seraya giremezsiniz. Seracıklıkla ısıtma yaparsanız batarsınız. Rüzgar ve güneş enerjisi bu sorunu çözer. Bu yüzden üretim yaparken bilinçli olalım.''

Fotoğraf:

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ