ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2959
EURO
5,9997
IMKB
62.336
ALTIN
227,791
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın4/19 ºC
Ankara0/11 ºC
İstanbul3/15 ºC
İzmir4/17 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kod: 5" Listesi TBMM'de
22 Nisan 2009 / 00:49
CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, ''Kod: 5'' listesi hazırlanırken hangi kriterlerin dikkate alındığını öğrenmek istedi.

CHP'li Özyürek, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, hakkında vergi incelemesi ve KDV iade raporu düzenlenmeden bazı mükelleflerin 'sakıncalı' durumuna düşürüldüğünü belirterek, bunun ticari ve ekonomik hayatı olumsuz etkileyip etkilemeyeceğini sordu.
Vergi mahkemeleri ve Danıştay tarafından ''Kod: 5'' listesine alınan mükelleflerin lehine karar verilmesine rağmen mükelleflerin mağdur edilmeye devam edilmesinin hukuka aykırı olduğunu ifade eden Özyürek, ''Dürüst mükelleflerin cezalandırılması vergi iadesine ve vergi düzenine duyulması gereken güveni zedelemez mi?'' dedi.

UNAKITAN: "UYGULAMA 10 SENEDİR VAR"

 

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Kod 5 uygulamasının yeni bir hadise olmadığını ve 10 yıldan yana uygulandığını söyledi.

Unakıtan, gazetecilerin soruları üzerine söz konusu uygulamanın KDV ile getirildiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bu uygulama sahte belge kullanan, hileli işlemler yapanlara karşı Maliye Bakanlığının aldığı bir önlemdir. Hukuki olmazsa bu kadar süre uygulanabilir mi? Yapılan işlemler gayet hukukidir. Kanunlara uygundur. Kanunlar çerçevesinde hareket edilmektedir."


 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ