ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3448
EURO
6,0689
IMKB
62.336
ALTIN
219,849
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın6/14 ºC
Ankara3/6 ºC
İstanbul6/10 ºC
İzmir9/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocuklar İçin Önemli Hususlar
22 Nisan 2009 / 01:20
''Çocuklarda Özellikle Bebeklik Dönemlerinde En Fazla Görülen Kazalar, Yataktan Düşmedir'' Düşmelerdir''
BSK Anka Aydın Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Işıl Önder, ''Çocuklarda özellikle bebeklik dönemlerinde, yani 0-6 aylık yaşam döneminde en fazla görülen kazalar, yataktan yuvarlanarak düşmelerdir'' dedi.
Önder, yaptığı yazılı açıklamada, çocukluk çağının, kazaların da en sık karşılaşıldığı dönemler olduğunu ifade etti.
Kazalarda anne babaların soğukkanlılığını korumasının, müdahalenin daha sağlıklı gerçekleşmesini sağladığını anlatan Önder, şunları kaydetti:
''Çocuklarda özellikle bebeklik dönemlerinde, yani 0-6 aylık yaşam döneminde en fazla görülen kazalar, yataktan yuvarlanarak düşmelerdir. Bu dönemden sonra özellikle bebek ve çocukların hareket kabiliyetlerine göre düşmeler, yabancı cisim yutmaları ve yabancı cisimleri vücut doğal açıklıklarına sokmalar, kimyasal madde, ilaç içme, elektrik çarpmaları, mutfakta yanma, kesici delici alet yaralanmaları ve trafik kazaları daha sık görülmektedir.''
Çocukların karşılaştığı kazalar sırasında ailelerin sakin olması gerektiğini, özellikle kafa travması olasılığında bilinç durumu değerlendirilmesinin önemli olduğunu ifade etti.
Kimyasal madde ve ilaç içilmesi durumunda ise ilk olarak zehir danışma merkezlerinin numarası çevrilerek, bilgi alışverişinde bulunulmasını isteyen Önder, özellikle çocuğu kusturmaya çalışmadan ve bir şeyler içirmeden önce bu bilgiye ulaşmanın önemli olduğunu dile getirdi.
Önder, şu hususlara yer verdi:
''Yabancı cisim yutmalarında cisim ağız yakındaysa hafif parmak hareketiyle çıkartılması denenebilir, ancak burun, kulak gibi doğal açıklıklara yabancı cisim sokulmuşsa kurcalamadan ve cisimleri daha derine itmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Elektrik çarpmalarında ritm bozuklukları oluşabileceğinden hemen monitorize edilmesi gereken çocukları derhal bir hastaneye götürmekte fayda vardır. Kimyasal olmayan su, çay yanıklarında, yanan bölge hemen üzerindeki giysiler nazikçe çıkartılarak su altında tutulmalı
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ