ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3487
EURO
6,0727
IMKB
62.336
ALTIN
220,485
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın7/14 ºC
Ankara3/6 ºC
İstanbul7/10 ºC
İzmir9/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlıklı Yaşam ve Sigara
23 Nisan 2009 / 00:02
''Sağlıklı Yaşam ve Sigara'' konulu panel düzenlendi.
Aydın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ''2009 yılı Kanser Haftası'' etkinlikleri kapsamında Kuyucak ilçesinde ''Sağlıklı Yaşam ve Sigara'' konulu panel düzenlendi.
Panelde konuşan İl Sağlık Müdürü Hüsnü Tırpancı, kanserin tüm dünyada bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirtti.
Kanserin sigara, alkol kullanımı, uzun süre güneş altında kalma, bazı kimyasal maddeler, hava kirliliği, radyasyona maruz kalma, ve kötü beslenme alışkanlığı gibi etkenlerle oluştuğuna dikkati çeken Tırpancı, şöyle konuştu:
''Uzun süreli kapanmayan yaralar, uzun süren ses kısıklığı veya öksürük, siğil veya benlerin hızla büyüyerek değişiklik göstermesi, meme veya başka bir organda el ile hissedilen şişlikler ve büyük abdest veya idrar alışkanlıklarında değişiklikler de kanserin belirtileridir.''
Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdal Başer de, Türkiye'de 2 milyon kalp hastası olduğunu ve her yıl 130 kişinin hayatı kaybettiğini söyledi.
Ölümlerin önemli bir bölümünün 41 ile 58 yaş grubunda gerçekleştiğine dikkat çeken Başer, ''Kalp damar hastalıklarından korunmak için fazla kiloların verilmesi, Akdeniz diyetiyle beslenilmesini, haftada 4 kez yarım saat yürüyüş yapılması ve sigara içilmemesi gerekiyor. Koroner kalp hastalıkları için ana risk faktörleri sigara, alkol kullanımı, yüksek tansiyon, bilinçsiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı olarak sıralanıyor'' dedi.
ADÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Polatlı ise erken tanı ve belli aralıklarla yapılan sağlık kontrollerinin hastalığın ilerlemesine engel olabildiğini ifade ederek şunları söyledi:
''Kanserden korunmak için tükettiğimiz gıdaların sağlıklı ve hijyenik olmasına dikkat etmeliyiz. Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan da uzak durmamız ve asbest, benzen, katran gibi kanser yapıcı maddelere karşı gerekli önlemleri almamız kansere yakalanma riskini azaltacaktır.''
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ