ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3487
EURO
6,0727
IMKB
62.336
ALTIN
220,485
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın7/14 ºC
Ankara3/6 ºC
İstanbul7/10 ºC
İzmir9/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ülkü Ocağı Basın Açıklaması
23 Nisan 2009 / 00:55
Aydın Ülkü Ocakları İl Başkanı Burak Pehlivan Basın Açıklaması

Aydın Ülkü Ocakları İl Başkanı Burak Pehlivan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir basın açıklamasında bulundu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Basın Açıklaması

Muhteşem bir zafere imza atarak yeni bir tarih yazan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 89. yaşını kutluyoruz.
Türk Milleti'nin milli hafızasında ve kelime haznesinde, milli egemenliğin ayrı bir yeri ve önemi vardır.
Milli Egemenlik, Türk Milleti'nin Anadolu da yeniden şahlanışının, İstiklâl savaşımızın anahtar sözcüklerinden biridir. Sözün kısası, milli egemenliğin bizim tarihimizdeki ve toplumsal bilinç altımızdaki karşılığı, millî direniştir, bağımsızlıktır, demokrasidir.
Milli mücadelemiz, sadece Anadolu topraklarının işgalcilerden temizlenmesini değil, sömürgeciliğe karşı bir meydan okumayı da ifade etmektedir.
Gerek zorlu bir dönemde başarıya ulaşılmasında, gerekse İstiklal Savaşı'nın evrensel sonuçlar doğurmasında, Meclis'in 23 Nisan 1920 tarihinde, işgal şartlarının ağırlığının hissedildiği bir dönemde teşekkül etmesinin rolü çok büyüktür.
Millî mücadele azmi ve metodu, bugün, hem ülke ve millet olarak, hem de insanlık olarak karşı karşıya bulunduğumuz sorunların aşılmasında emsalsiz bir örnek, tükenmez bir ilham kaynağı oluşturmaktadır.
Her şeyden önce altını çizmek gerekir ki, böyle bir örneği küçümsemek gibi, ilham kaynağı olma vasfını yok etmeye çalışmak da her zaman beyhude bir çaba olarak kalacaktır.
Ülke ve millet olarak yaşadığımız zorlukları fırsat bilen bazı iç ve dış çevrelerin unutmaması gereken ilk gerçek budur.
Bilinmelidir ki, 23 Nisan'ın tarihî mânâsı ve mesajları, Türkiye üzerinde hesapları olanlardan daha çok, bizler için önemli ve önceliklidir.
Tarihimizin boşa yaşanmamış bir tecrübe birikimi olması, bizim ondan çıkardığımız olumlu derslere ve geleceğe uzanabilme irademize ve yeteneğimize bağlıdır.
Ülkemizi 1920 yılına getiren gelişmeler, "23 Nisan"ın uhdesinde barındırdığı değer ve mesajlar, yine 23 Nisan 1920 sonrasında yaşananlar, bizim açımızdan sadece bayram günlerinde hatırlanacak tarihî anılardan ibaret değildir.
Herşeyden önce, Türkiyemizin ve Türk Milleti'nin varlığının tesadüflerin eseri olmadığını bizlere ve dünyaya haykırmaktadır.
Bütün bunlar, vatanımızın, cumhuriyetimizin ve demokrasimizin emsalsiz kıymetini ve bedelini bizlere hatırlatan, kısacası günümüze ve geleceğimize ışık tutan millî ve tarihî meşalelerimizdir.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin ve İstiklâl Savaşımızın baş mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnet duygularımızla anıyor, temsilcisi olmakla iftihar ettiğimiz yüce milletimizi, varlığımızı ve çabalarımızı adadığımız sevgili çocuklarımızı, en iyi dileklerimle selamlıyorum.

Burak Pehlivan
Aydın Ülkü Ocakları İl başkanı

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ