ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/8 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Soru Önergesi
24 Nisan 2009 / 11:39
MHP Aydın Milletvekili Soru Önergesinde Bulundu.
MHP Aydın Milletvekili Recep TANER'in 29 Mart seçimlerinden önce memur ve tüm emeklilere Hükümet tarafından bir kereye mahsus verileceği bildirilen ve hala ödenmeyen 300 TL 'lik ödemelerla ilgili Başbakanın cevaplaması için yazılı soru önergesi verdi.

İşte Soru Önergesi:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA


Aşağıdaki sorularımın Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını, saygılarımla arz ederim. 22.04.2009Recep TANER
Aydın Milletvekili

Ülkemizi etkileyen ekonomik kriz ortamında vatandaşın enflasyonuyla örtüşmeyen, TÜİK enflasyonuna endeksli yapılan maaş artışları neticesinde, sekiz milyon emekli ve iki buçuk milyon memurdan oluşan ve aileleri ile birlikte yaklaşık yirmi beş milyonu bulan bir kesim zor şartlarda hayatlarını sürdürmektedir.
Yerel seçimler öncesi Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'in “Ekonomik krize karşı piyasaları canlandırmak için hazırlanmakta olan yeni önlem paketinde, memur ve emekliye harcama amaçlı bir kereye mahsus 300 TL ödeme planı düşünüldüğüne” dair yazılı ve görsel basında yer alan açıklaması, daha sonra Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'ın Ekonomi Koordinasyon kurulunda destek vereceğine dair açıklamaları ile pekişerek, kamuoyunda beklenti oluşturmuştur.
Hükümetçe açıklanan önlem paketlerinde memur ve emeklilere müjdelenen taahhütler yerine getirilmeyip seçim vaadi olarak kalınca da hayal kırıklığına sebep olmuştur.

Dolayısıyla ;
1 – Kamuoyunda oluşan beklentileri karşılamak amacıyla, Bakanlarınızca gündeme getirilen memur ve tüm emeklilere, iç talebi canlandırmaya yönelik harcama amaçlı 300 TL'lik ödeme vaadini yerine getirmeyi düşünüyor musunuz ?

2 – 2000 yılından önce emekli olmuş İşçi emeklileri ile 2000 sonrası emekli olanların maaş farklılıklarını gidermeye yönelik bir çalışma yapacak mısınız?

3 – Açıklanan Ekonomik tedbir paketleriyle bir çok kesime destek sağlanmış iken, önlem paketlerinden payını alamayan, unutulan, SSK, Bağ-kur ve Memur emeklileri ile dul ve yetim maaşlarında iyileştirme yapmayı düşünüyor musunuz?

4 – Katılım Öncesi Ekonomik Program'a (KEP) göre kamu kesiminde çalışanlar ile kamu emeklilerinin maaş ve ücretlerinde, hedeflenen enflasyon oranında artış yapılması öngörülürken, SSK Emeklileri ile Bağ-kur Emeklilerine ise gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılacağı açıklanmıştır. Gerçekleşen enflasyon ile hedeflenen enflasyon oranları farklı çıkacağı ortaya çıktığına göre, emekliler arasındaki maaş farkı daha da artacaktır. Bu konuyu Bakanlar Kurulu gündemine getirip, tedbir alacak mısınız ?
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ