ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3487
EURO
6,0727
IMKB
62.336
ALTIN
220,485
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın7/14 ºC
Ankara3/6 ºC
İstanbul7/10 ºC
İzmir9/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anayasa Mahkemesi'nde Tören
25 Nisan 2009 / 00:35
"Demokrasi-Hukuk Çatışması Düşünülemez"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Demokrasinin olgunluğuyla hukukun olgunluğu birbirine paraleldir,birbirine bağlı olarak ilerlemektedir. Bu bakımdan demokrasi ile hukukun çatışması düşünülemez'' dedi.
Başbakan Erdoğan Anayasa Mahkemesinin 47. kuruluş yıl dönümü ve yeni hizmet binasının açılışı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada,''Toplumsal gelişme, demokratikleşme, insan hak ve hürriyetleri gibi temel alanlarda katettiğimiz mesafeler kaçınılmaz olarak bazı anayasal düzenleme taleplerinin doğmasına da vesile olmaktadır'' diye konuştu.
''Anayasa Mahkemesi'nin mevcut yapısının günümüz ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kaldığı'' şeklindeki düşüncelerin son dönemlerde sıkça dile getirildiğine dikkati çeken Erdoğan, ''Bu durum, herkesten önce son üç dönemden bu yana Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevini yürüten değerli hukukçularımız tarafından da defahatle ifade edilmiş, kamuoyu nezdinde tartışılmıştır. Mevcut yapının değiştirilmesini, en başta Anayasa Mahkemesi açısından olumlu sonuçlar doğuracağı çeşitli vesilelerle ifade edilmektedir.'' dedi.

"DEVLET DENETLENMEDİĞİNDE HUKUKSUZLUK OLUR"

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, yargı kararı olmadan suçlu ilan edilen insanların onurlarının yok edildiğini belirterek, ''Bu bir insanlık suçudur'' dedi.
Kuruluş yıl dönümü töreninde konuşan Kılıç ''Devlet güç ve kudret demektir'' diyerek bunun sınırlanmadığı ve denetlenmediği yerde keyfilik ve hukuksuzluk olduğunu belirtti.
''Bağımsızlığı ve tarafsızlığı sağlanmamış bir yargının, arındırmadan daha çok kirliliği artıracağı kuşkusuzdur.'' diyen Kılıç, ''Her önemli davada yargı siyasi düşüncelerle kuşatılmakta, mahkeme hakimlerinden önce, medya ve siyaset dünyasının yargıçları kararlarını vererek davayı sonuçlandırmaktadır. Mahkemeleri yönlendirme ve etkileme çabaları ile hakimlerin ve savcıların özel hayatlarının didiklenerek vicdani kanaatlerinden uzaklaştırma gayretleri suçtur. Savcılarımızın işlenen bu suçlara karşı hareketsizliği düşündürücü ve üzücüdür.''diye konuştu.
''Siyasi partilerin temelli kapatılmasına ilişkin yaptırım kaldırılmamalı'' diyen Kılıç, ''Ancak kapatma öncesi aşamalarda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde belirtilen standartlara uygun çerçevenin çizilmesi benimsenmeli, terör, şiddet, baskı içeren eylem ve söylemler ile barışçıl çözümler birbirinden ayrılarak uygulanacak yaptırımlar geciktirilmeden düzenlenmeli ve kapatma davaları demokratik siyasi hayatı biçimlendirme aracı olmaktan çıkarılmalıdır'' dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ