ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,3448
EURO
6,0689
IMKB
62.336
ALTIN
219,849
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın6/14 ºC
Ankara3/6 ºC
İstanbul6/10 ºC
İzmir9/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
15 Mayıs Son Gün
26 Nisan 2009 / 00:44
''Şap Ve Kuduz Aşısı Uygulaması 15 Mayıs'a Kadar Devam Edecek''
Eyiol, yaptığı açıklamada, Mart ayından bu yana yaklaşık 10 bin sığır aşılaması yaptıklarını, hedeflerinin 15 Mayıs'a kadar, 15 bin sığır aşılamak olduğunu söyledi.
Aşılamada birinci turu bitirdik ve ikinci tura başladıklarını anlatan Eyiol şöyle konuştu:
''Köylere gittiğimizde karşılaştığımız en büyük sorun, 'sığırlarımızı dağdan nasıl getireceğiz' oluyor. Böyle olunca da bazı köylere ikinci defa gitmek zorunda kalıyoruz. Hedefimiz Söke'de şap aşısı yapılmayan hayvan bırakmamaktır. Şap aşısı zorunludur. Şap aşısı yapılmayan sığır, otomatik olarak 9 bin sistemine atılıyor. 9 bin sistemi, şap aşısı yapılmayan hayvanların yer aldığı işlem. Üretici 9 bine düşen hayvanını şap aşısı yaptırdığında, tekrar kendi adına kayıt yapılıyor. Eğer ikinci defa şap aşısı yaptırmazsa, hayvan tamamen bizim sistemimizden düşüyor. Onun için üreticilerimizin aşı konusunda oldukça duyarlı olmalarını istiyoruz.''
Köy ve beldelerdeki kedi, köpek gibi hayvanlara kuduz aşısının da sürdüğünü ifade eden Eyiol, ''Vatandaşlarımız şunu bilsinler ki, kimin ne kadar sığırı var, cinsi ne, yaşı ne, en ince ayrıntılarına kadar bizde kayıtlıdır. 'Aşılatmazsam bilmezler' düşüncesinde olmasınlar''diye konuştu.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ