ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2959
EURO
5,9997
IMKB
62.336
ALTIN
227,796
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın4/19 ºC
Ankara0/11 ºC
İstanbul3/15 ºC
İzmir4/17 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Basın Açıklaması
27 Nisan 2009 / 09:19
Sözde Ermeni Soykırım İddialarını Kınadı.
Saadet Partisi Gençlik Kolları Aydın İl Başkanı Barış Soyuçok Sözde Ermeni Soykırımı Hakkında görüşlerini dile getiren ABD Başkanı Obama'yı kınadıklarını ifade etti.

, OBAMA'NIN SÖZLERİNE SERT TEPKİ

“Kabul etmiyor ve kınıyoruz”


ABD Başkanı Obama'nın sözde soykırım iddialarıyla ilgili konuşmasında kullandığı sözlere tepki gösteren Saadet Partisi Gençlik Kolları Aydın İl Başkanı Barış SOYUÇOK, “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'nın sözde soykırım iddialarıyla ilgili 24 Nisan konuşmasında kullandığı sözleri ve üslubu kabul etmemiz mümkün değildir. Maalesef Obama tarihi gerçekleri göz ardı ederek tamamen ermeni diasporasının ağzıyla konuşmuştur. Bu yaklaşımı iyi niyetli bulmuyor ve kınıyoruz.


1915 olaylarının irdelenmesinin siyasetçilerin değil, tarihçilerin işi olduğunu belirten Kurtulmuş, “Bu konuda yapılması gereken iki ülke arşivleri açılarak, Türk ve ermeni tarihçilerin yapacağı araştırmalarla 1915 olaylarının objektif bir şekilde ortaya konmasıdır.

“ABD Başkanı Obama'nın 24 Nisan konuşmasıyla bir kez daha görülmüştür ki; buradaki amaç tarihi gerçekleri aydınlatmak değil, Türkiye'nin üzerinde siyasi baskı kurmaktır. Maalesef Türkiye, sözde Ermeni soykırımı iddiaları ile köşeye sıkıştırılmaya çalışılmaktadır. Ermeni diasporasının sözde soykırım iddiaları ile Türkiye dış politikada güçsüz bırakılmak istenmektedir.

Obama'nın da Ermeni diasporasının ağzıyla konuşması da bu amacın değişmediğini göstermiş ve kendisine yüklenen olumlu beklentileri hayal kırıklığına dönüştürmüştür. Obama yönetiminin bu tavrı, Amerika ile Türkiye arasındaki 'stratejik ortaklık' iddia ve söylemiyle de çelişmektedir. Çok açıktır ki; Sayın Obama, Ermeni diasporasını stratejik müttefik olarak tanımladığı Türkiye'ye tercih etmiştir.

Amerikan yönetiminin bu tavrı, Ak Parti Hükümeti'nin bu süreçte ortaya koyduğu politikaların da yanlışlığını ortaya koymuştur. Maalesef iktidar bu konuda son derece ciddi bir dış politika zafiyetinin içine girmiştir. Türkiye, önce NATO Genel Sekreterliği seçiminde Avrupa Birliği tarafından, ardından Ermenistan sınır kapısının açılması konusunda da ABD yönetimi tarafından tuzağa düşürülmüştür. Burada da sorumluluk, sergilediği tavizkar tutum nedeniyle Ak Parti iktidarınındır. Ak Parti iktidarının bu süreçte ortaya koyduğu zafiyet, Türkiye'nin tarihi geçmişine ve uluslararası camiadaki saygınlığına gölge düşürmüştür.

Türkiye, dış politikasını başkalarının tavrına bakarak değil, kendi iradesini ortaya koyarak belirlemelidir. Maalesef 1915 olaylarını sürekli gündemde tutmaya çalışan müttefiklerimizin, daha dün gerçekleşen 'Hocalı Katliamı'nı bir kere bile ağızlarına almaması bu konudaki çifte standardın en büyük göstergesidir.

Saadet Partisi Aydın İl Gençlik Kolları olarak,gelinen bu noktada, Hükümete çağrıda bulunuyoruz;

1- Biz prensip olarak bütün komşu ülkelerle kültürel, siyasi ve ticari ilişkilerimizin geliştirilmesinden, sınır kapılarının açılmasından yanayız. Ancak gelinen bu noktadaki siyasi hassasiyet nedeniyle milletimizin bilgisi dışında sürdürülmekte olduğu anlaşılan Ermenistan sınır kapısının açılmasına yönelik hazırlıklar derhal askıya alınmalıdır.

2-Binlerce Azeri kardeşimizin hayatına malolan Hocalı Katliamı uluslararası camianın gündemine taşınmalıdır.

3- Halen Ermeni işgali altında bulunan Karabağ bölgesindeki işgale son verilmesi için uluslararası camia harekete geçirilmelidir.

4-biz yeni bir takım müttefikler kazanacağız diye, bizim ezeli dostlarımız ve kardeşlerimiz olan Azeri halkını küstürecek adımlar atılmamalı ve Azerbaycan'la ilişkileri daha da ileriye taşıyacak girişimlerde bulunulmalıdır.

Saadet Partisi olarak bölgemizde ve dünyada kalıcı ve adil bir barıştan yanayız. Türkiye'nin bu bölgenin Amiral gemisi olduğunu biliyoruz. Türkiye bu misyona uygun, muktedir ve saygın bir dış politika izlemek zorundadır. Hükümeti bundan sonra atacağı adımlarda bu ölçülere uygun hareket etmeye davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.”


SAADET PARTİSİ GENÇLİK KOLLARI AYDIN İL BAŞKANI- BARIŞ SOYUÇOK
tebrik
hakan ak
saadet partisine teşekkür ve tebriklerimi sunuyorum.APO,PKK,SİYONİZİM ,KOMİNİSİZİM ve ERMENİ, ALLAH BELANIZI VERSİN,FİRAVUNLAR.
01 Mayıs 2009 Cuma 19:31
tebrik
hakan çiçek
sayın gençlik kolları il başkanım açıklama harika tebrikler,Hey AKP Saadet partisi ve gençleri türk cumhuriyetlerine ve azerbeycanı kıbrısı ,kerkük,türkmenlere sahip çıkıyor sizde sahip çıkın yanlış yapıyorsunuz iktidarda oldunuz halde,türk cumhuriyetlerinin dost,tu saadet,ermeni abd ve israilin dost,u AKP,dir.
27 Nisan 2009 Pazartesi 15:48
tebrik
belkıs
saadet partisi gençlik kolları aydın il başkanı barış soyuçok,açıklamanız taktire şahan,obama ve ABD hayranı ak parti yere göğe sıdıramamıştı,öyle atmayla tutmayla lafla icraat değil adamgibiadam olup icraat önemli ABD,nin uşaklığını bırak azerbeycana sahip çık AKP.ayrıca barış bey,ede teşekkürler.
27 Nisan 2009 Pazartesi 15:43
tebrik
ali yılmaz
saadet gençliğine ve sp gençlik kolları il başkanı barış soyuçok,a şükran ve teşekkürlerimi sunuyor,tebrik ediyorum çok güzel açıklama obama ve ABD,nin hakkından siz gelirsiniz helal olsun size.
27 Nisan 2009 Pazartesi 12:23
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ