ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/15 ºC
Ankara-3/8 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fiyat İnecek
27 Nisan 2009 / 11:01
Elektrik ve Doğalgazda Fiyat İnecek.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Selahattin Çimen, ''Hem doğal gazda hem elektrikte fiyatların yukarı doğru değil, aşağı doğru gideceğini söyleyebilirim'' dedi.
Doğal gazda 2008 yılının Temmuz ayından itibaren maliyet bazlı fiyatlandırma esasına geçildiğini belirten Çimen, bu çerçevede hesaplamaları her ay periyodik olarak yaptıklarını söyledi.
1 Mayıs'tan itibaren tarifeleri yeniden belirleyeceklerini kaydeden Çimen, ''Bir indirim olacak ama yüzde kaç olacağını, önümüzdeki 4-5 günlük bir sürede döviz kurundaki gelişmelerden sonra yapacağımız son hesapla ortaya çıkartacağız. Ama küçük olmayacak bir indirimi söyleyebilirim'' diye konuştu.
Elektrikte de zammın söz konusu olmayacağını, elektriğin en önemli girdisinin, kömür,doğal gaz ve su olduğunu belirten Çimen, bu sene yağışlı geçtiği için hidrolik kaynakların çok iyi durumda olduğunu kaydetti.
Hidrolik üretiminin maliyetinin düşük, doğal gaz fiyatlarının iniş trendinde olduğuna işaret eden Çimen, ''İşte doğal gazda nasıl vatandaşa indirim yapıyorsak, elektrik üretiminde de bu maliyetler olumlu yansıyor. Kömürde ciddi bir maliyet artışı yok. Dolayısıyla elektrikte de zammın söz konusu olacağını düşünmüyoruz. Aksine hesaplarımıza göre olanı belirlemek üzere önümüzdeki süreçte indirim olabilir. Dolayısıyla hem doğal gazda hem elektrikte fiyatların yukarı doğru değil, aşağı doğru gideceğini söyleyebilirim'' şeklinde konuştu.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ