ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/15 ºC
Ankara-3/8 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dev Atatürk Maskı
27 Nisan 2009 / 14:47
Buca ilçesinde Yeşildere semtinde gecekonduların arasındki kayalık tepede ve yeşil alan üzerinde ve dağın dik yüzeyine yapılan dev mask anıt şimdiden Atatürk'ün kararlı bakışları çok dikkat çekiyor.

Aydından İnşaat Mühendisi Mehmet ÖZÇAKIR'ın dikkatini çeken takriben 40 metre yükseklikte anıtın Demir konstrüksiyon üzerine püskürtme betonla yapılan anıtın üzerindede Atatürk'ün veciz sözü "yurtta barış dünyada barış "yazılı.


Bitiğinde ışıklandırılacak olan dev maskın kilometrelerce öteden görüleceği ve Türkiyede bir benzerinin bulunmadığı öğrenildi. ÖZÇAKIR Takriben 250 ton demir çeliğin kullanıldığı maskın yapımının, ilçe girişindeki Yeşildere Kayalıkları'nda sürdüğünü belirterek, o mevkinin, kentin büyük bölümüne hakim olduğunu dile getirdi. Atatürk maskı fikrinin 2004 yılında Buca belediye başkanının fikri olduğu ve geçen zaman içinde fikrin projelendirilip altyapı çalışmalarının yapıldığını, zemin etüdünün tamamlanmasının ardından, alandaki kayaların kimyasal patlayıcılarla kırıldığını ifade etti.

4 MİLYON YTL MALİYET

Projeyle ilgili Dokuz Eylül Üniversitesi'nden de yardım alıan anıt mask Atatürk'ün adeta İzmiri izler gibi baktığını belirten belediye başkanı " bu alana başka şeyler de yapılabilirdi, ancak biz anlamlı bir şey olsun istedik. Mask tamamlandığında Atatürk, bir çok anıları bulunan İzmir'i tepeden izleyecek" diye konuştu. 29 Ekim de açılması planlanan maskın, yaklaşık 4 milyon YTL'ye mal olacağı kaydedildi.

Projede görevli heykeltıraş Harun Atalayman da maskın önce 1 metrelik maketinin yapıldığını, ardından bilgisayar ortamında gerçek ölçülerin tespit edildiğini söyledi. Atalayman, maskın iç taşıyıcı sisteminin kurulma aşamasında olduğunu ifade ederek, yapımda kullanılacak beton püskürtme yönteminin zor bir iş olduğuna dikkati çekti.


İlham kaynağı ABD'de ki Rushmore Dağı Anıtından alan ve maskın bir benzeri Black Hills (Siyah Tepeler) denilen kayalıklarında bulunuyor.ABD deki benzeri anıt , ABD başkanları George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt ve Abraham Lincoln'ün dev heykellerinden oluşuyor. Yapımına 1936'da sert granitler yontularak başlandı, ABD'nin Güney Dakota eyaletinde, Rushmore Dağı'nın Black Hills kayalıklarında bulunan anıt, 4 ABD başkanının dev heykellerinden oluşuyor. Heykeltraş John Gutzon Borglum ve oğlunun eseri olan heykellerin yapımına 1936'da başlandı. Borglum, sert granitleri yontarak gerçekleştirdiği eserini 14 yılda tamamladı. Black Hills'de yan yana kabartma heykelleri bulunuyor. Her birinin yüksekliği 18-20 metre olan ve çok uzaktan görülebililen benzeri kent simgesi maskların Bucada yapıldığı gibi , Aydında teleferik veya üst geçitten ziyade , Aydının Otobanından görülecek yüksek bir tepesine neden böyle bir Atatürk anıtının veya efe heykelinin yapılamadığı akıllara geldi.Bayan Başkanımız Çerçioğluna öneri olarak sunulur.

HABER VE FOTOĞRAF : MEHMET ÖZÇAKIR
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ