ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/15 ºC
Ankara-3/8 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadın Konulu Sempozyum
28 Nisan 2009 / 10:14
ADÜ Rektörü Prof. Dr. Boylu: ''İnsanca Yaşamı Yüceltmek, Ancak Kadına Verilen Değerle Mümkün Olacaktır''
Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Boylu, insanca yaşamı yüceltmenin, ancak kadına verilen değerle mümkün olabileceğini söyledi.
Boylu, ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi tarafından Atatürk Kongre Merkezi'nde ''2. Uluslararası Bilim Kategorisi Olarak Edebiyat, Dil, ve Kültür Çalışmalarında Kadın'' konulu sempozyumdaki konuşmasında, ilki geçen yıl Eskişehir Anadolu Üniversitesi tarafından düzenlenen etkinliğe, bu yıl ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.
Üniversitelerde kurulan Kadın Sorunları Araştırma merkezlerinin lisanüstü çalışmalar yaptıklarını ve ülkede kadın sorunlarına çözüm bulabilmek için çalıştıklarını ifade eden Prof. Dr. Boylu, sivil toplum kuruluşları içerisinde, kadın ve kadına yönelik çalışmalar yapanların sayısının hiç de azımsanmayacak boyutta olduğuna dikkat çekti.
Prof. Dr. Boylu, şöyle konuştu:
''Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Atatürk, Cumhuriyeti kurduktan sonra Türk kadının çağdaş toplum kadınlarıyla eşit hak ve özgürlüklere kavuşması için büyük savaşlar vermiş ve önemli atılımlar yapmıştır. Türk Medeni Kanununda belirtilen kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi, bu yönde yapılan en önemli atılımdır. İnsanca yaşamı yüceltmek, ancak kadına verilen değerle mümkün olacaktır. Yaşamımızda emeklerinin geçmediği yer kalmayan kadınlarımız için söylenen doğruların ve olması gerekenlerin gerçekleşmesini arzuluyoruz.''
İki gün sürecek sempozyumda, altı oturum gerçekleştirilecek.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ