ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/16 ºC
Ankara-3/8 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2009 model maNga! Video
28 Nisan 2009 / 11:59
maNga yeni albümü 'Şehr-i Hüzün'ü kimler için yaptı?

Albüm kapağında yeni imajlarıyla çektirdikleri fotoğrafları, hayli özendikleri olgunlaşmış bir müzikleri ve sert şarkı sözleri var. Manga yüzbinler satan ilk albümünden dört yıl sonra Şehr-i Hüzün ile 'yarışmadan çıkan çocuk grubu' imajını aşma yolunda...

Tepebaşı'ndaki Sony Müzik ofisinin toplantı odasında karşımda üç kişi var. Ben not defterime, onlar bana bakıyor. Manga üyeleri Yağmur Sarıgül, Özgür Can Öney ve Ferman Akgül. İlk kez karşılaşıyoruz ve sanırım biraz gerginler. İlk sorularımda bir savunma halindeler. Sonra açılıyorlar. Yüzbinlerce satan bir ilk albüme, binlerce kilometre, 40'tan fazla şehir ve birkaç ülkeyi kapsayan dev bir turneye ve ilk albümden bu yana dört yıl geçmiş olmasına rağmen hâlâ inanılmaz bir popülariteye sahipler.

Buna rağmen 'uzak' bir imajları var. Şarkılarını dinlediniz, radyolarda duydunuz, televizyonda kliplerini izlediniz, denk geldiyse konserlerine gittiniz ama onları birer 'ünlü' olarak ortalıkta görmediniz.

Peki bunca zaman neler oldu? Neden inanılmaz başarılı bir çıkış yapan Manga ikinci albüm için dört yıl bekledi? Ferman nedense her zaman böyleymiş hissi veren 'düşünceli ve hafif dertli' haliyle bir sigara yakıyor ve konuşmaya başlıyor. Kornalar, bağırışmalar ve ezandan oluşan tipik bir İstanbul fonu üzerine hafif duraksayarak "Acele etmek istemedik," diyor, "Bu albümü çok önemsedik galiba." "İlk albümden sonra bir şekilde sorumluluk hissettik," diye sözü alıyor davulcu Özgür. Şehr-i Hüzün'deki 11 şarkıyı, ilk albümden bu yana geçen dört yıllık dönemin daha çok son iki yılında yapmışlar. Ama bazılarının çıkış noktası 2002'ye kadar gidiyormuş. Albümün miks, prodüksiyon ve düzenleme aşaması da tahminlerinden uzun sürmüş. Ömer Hayyam ve Karacaoğlan'dan sözler var.

Cartel'de yer alan Karakan'ın artık belli ortamlarda efsane olmuş şarkısı Evdeki Ses'i burada grubun iki üyesinden biri olan Alper Ağa ile söylüyorlar. Manga'nın bu işe özendiği belli. Albüm çok iyi kaydedilmiş. Ama hepsi bu değil. Ferman'ın deyişiyle gerek Türk motiflerini, gerek elektronik öğeleri, gerek sözleri kullanımları açısından daha 'kararlı'lar. Bu doğru kelime.

Çünkü gerçekten ne yapmak istediğini bilen bir albüm olmuş bu. Mastering'i, ki bir albümün son haline gelmeden geçirdiği en önemli ve son aşamadır, Ted Jensen yapmış. Metallica'nın son albümü Death Magnetic dahil çok albümde imzası var.

Video:

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ