ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2605
EURO
7,3554
IMKB
62.336
ALTIN
242,458
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın19/36 ºC
Ankara11/29 ºC
İstanbul20/28 ºC
İzmir19/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anka'dan Domuz Gribi Açıklaması
01 Mayıs 2009 / 10:27
Domuz gribi virüsünün hava yolu, direkt ve indirekt temas ve belirti göstermeyen virüsü taşıyan domuzlar aracılığıyla yayıldığını bildirdi.
BSK Anka Aydın Hastanesi İletişim Uzmanı Yasemin Yıldırım, domuz gribi virüsünün hava yolu, direkt ve indirekt temas ve belirti göstermeyen virüsü taşıyan domuzlar aracılığıyla yayıldığını bildirdi.
Yıldırım, domuz gribi konusunda, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Meksika'dan başlayan salgının korkutucu olan yanının, evrim geçiren domuz virüslerinin domuzdan insanlara ve insanlardan başka insanlara kolay bulaşıcı özellik kazanmış olması olduğunu belirtti.
Yıldırım, şunları kaydetti:
''Domuz gribi, kış aylarında görülen grip etkeniyle benzer özelliklere sahiptir. Ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, genel vücut ağrısı, halsizlik ve bitkinlik hastalık belirtisidir. Bazı domuz gribi vakalarında kusma ve ishalde görülmektedir. Virüs, domuzlardan hava yolu, direkt ve indirekt temas ve belirti göstermeden virüsü taşıyan domuzlar aracılığı ile yayılır. İnsandan insana yakın ve kapalı temasın olduğu ortamlarda, hava yolu ve virüsle enfekte materyalle temas sonucu bulaşabilir.
Grip tedavisinde kullanılan başlıca dört grup ilaç vardır. Domuz gribini önlemek için domuzlara uygulanan bir aşı vardır, ancak henüz insanlara uygulanabilecek bir domuz gribi aşısı yoktur. Genel olarak kişisel temizlik önlemlerinin alınması, kalabalık ve havasız ortamlardan mümkün olduğunca kaçınılması şu an için yeterli önlemlerdir. En etkili önlem el yıkamadır.''
DİĞER HABERLER