ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/15 ºC
Ankara-3/8 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Turizme Darbe
01 Mayıs 2009 / 10:42
Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu ''Ustalık belgesi olmayan hiç kimseye ruhsat verilmesin'' dedi.
Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu, turizmdeki sıkıntıların, bir iş kolunda ustalık belgesi olmadığı halde iş yeri açmasına izin verilen kişilerden kaynaklandığını savunarak, ''Ustalık belgesi olmayan hiç kimseye ruhsat verilmesin'' dedi.
Pektaşoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ustalık belgesi olmayan kişilere ruhsat verilmesinin, hem kalifiye eleman sıkıntısı yarattığını ve hem de turizm sektörüne darbe vurduğunu belirtti. Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak, başkanlık görevine geldiği 1996 yılından bu yana ruhsat veren mercilerden yasaya uymasını ve ustalık belgesi olmayanlara iş yeri açma ruhsatı verilmemesini talep ettiklerini dile getiren Pektaşoğlu, şunları kaydetti:
''Bu yasaya ticaret odasının da esnaf odasının da yerel yönetimlerin de uyması gerekiyor. Ama, bakıyorsunuz boyacı geliyor otelcilik yapıyor, ayakkabıcıya emlak sertifikası veriyorlar. Böyle turizmcilik yapılmaz. Bu yasaya herkesin uyması gerekiyor. Esnaf odası olarak biz uyuyoruz. Ustalık belgesi olmayana ruhsat vermiyoruz, hatta odaya kayıt bile etmiyoruz. Bu şekilde her isteyene ruhsat verildiği takdirde hanutçuluk da olur diğer kötü görüntüler de... Ustalık belgesi olmayan hiç kimseye ruhsat verilmesin. Bu kurala uyulduğu takdirde inanın, değil Didim, Türkiye kurtulur.''

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ