ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/15 ºC
Ankara-3/8 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
01 Mayıs 2009 / 11:19
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü tüm yurtta kutlanıyor.
Türk-İş, Hak-İş, DİSK ve KESK'in öncülüğündeki sendikalarla, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin ayrı ayrı gerçekleştireceği anma ve kutlama etkinlikleri kapsamında Taksim Meydanı'nda güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkartıldı. İl Emniyet Müdürlüğü'nde kriz merkezi kuruldu.
Taksim Meydanı'nda panzerler eşliğinde çok sayıda polis konuşlandırıldı. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da Halaskargazi Caddesi'nde yürüyerek alınan güvenlik önlemlerini inceledi.
DİSK Genel Merkezi'nde toplanıp ardından Pangaltı'na geçen DİSK kontejine DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve CHP milletvekilleri de katıldı. Kortej Taksim'e yürüyüşlerine başladı.
Şişli'de, DİSK Genel Merkezi yakınındaki bir gruba polis müdahale etti. Polis, gruba panzerlerle su sıkarak müdahalede bulundu. 2 kişi gözaltına alınırken, grup yola çöp tenekeleriyle barikat kurdu.
Ayrıca ara sokaklardan Halaskargazi Caddesi'ne geçerek DİSK kortejine katılmak isteyen gruplara polis gaz bombası ve su sıkarak müdahalede bulunuyor. Polisin, kendisine taş ve şişe atarak karşılık veren gruplara müdahalesi sürüyor. Gruptan bazı kişilerin molotofkokteyli kullandıkları da gözlendi.
Bu arada Taksim ve çevresinde güvenlik önlemleri alan polis, Cihangir ve Kurtuluş'ta yüzleri maskeli gruplara müdahale etti.
Türk-iş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve beraberindeki grup Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı. Yaklaşık 500 kişilik grup, Kadıköy'de gerçekleştirilecek mitinge katılmak üzere Kadıköy'e hareket etti.
Hak-İş de Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe başladı.
Öte yandan Kocaeli'de D-100 kara yolunu kapatarak İstanbul'a yürümek isteyen gruba polis müdahale etti, 5 gösterici gözaltına alındı.

ÇELİK: "BUGÜN DÜŞMAN GÜLDÜRMEMELİYİZ"
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, herkesin bugünde dost ağlatıp, düşman güldürmemesi gerektiğini ifade etti.
1 Mayıs'ın 30 yıl aradan sonra yeniden Türkiye'de tatil ilan edildiğini anımsatan Çelik, şunları kaydetti:
"1 Mayıs'ı birlikte büyük bir coşkuyla kutlamaya hazırlandığımız şu günlerde terör çirkin yüzünü bir kez daha gösterdi. Bu olaylar karşısında her zamankinden daha çok bugün göstereceğimiz, birlik ve beraberlik ve dayanışma iradesi, teröre vereceğimiz en anlamlı cevap olacaktır. Herkesin bugünde dost ağlatıp, düşman güldürmemesi gerekmektedir. Tüm çalışanlarımızın aynı duyguları paylaştıklarına yürekten inanıyorum."

ÇELEBİ'DEN SAĞDUYU ÇAĞRISI
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 1 Mayıs'ın "gerilimsiz sağduyulu bir şekilde kutlanmasını" istedi.
Süleyman Çelebi, şu anda Türkiye'nin çok temel sorunları olduğunu ve işçilerin bunu en derin şekilde iş yerlerinde yaşadıklarını dile getirerek, "Bugünkü 1 Mayıs'ta bunları ifade edeceğiz. Bunlar konusundaki düşüncelerimizi Taksim'de paylaşacağız. Şu ana kadar içtenlikle bir olgunluk içinde, gayet düzgün şekilde sürecimizi devam ettiriyoruz" dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ