ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2773
EURO
7,3787
IMKB
62.336
ALTIN
242,390
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın15/33 ºC
Ankara12/28 ºC
İstanbul19/26 ºC
İzmir17/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye'de Domuz Gribi Yok
01 Mayıs 2009 / 11:21
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Atatürk Havalimanı'nda domuz gribi virüsüne karşı alınan önlemleri denetledi.
Termal kamerada yapılan ısı ölçümlerini yerinde gören Recep Akdağ, ayrıca, İspanya'dan gelen bir uçağın yanaştığı körükte kulaktan ateş ölçüm çalışmalarını izleyip, görevlilerden bilgi aldı. Akdağ, termal kameraların belli bir düzeyin üzerindeki ısıyı ölçtüğünü ve 38.5 derecenin üzerinde ateşi bulunan kişiyi tanımladığını kaydetti. İstanbul'da 2 havalimanında ve Esenboğa Havalimanı'nda termal kamera kullanıldığını ifade eden Akdağ, İzmir, Dalaman ve Bodrum'a 1'er, Antalya'ya da 2 adet termal kamera konulacağını, ayrıca yolcu girişinin çok olduğu Atatürk Havalimanı gibi yerlere ikinci bir kameranın konulabileceğini söyledi. Akdağ, domuz gribi virüsünün yayılmasının önlenmesi çalışmalarında Dünya Sağlık Örgütü'nün bir adım ilerisinde olunduğunu belirterek, ''Dünya Sağlık Örgütü, hastalığın yaygın olduğu yerlerden gelenler için bunu öneriyor, biz ise her yerden gelenler için bunu uyguluyoruz'' dedi. Akdağ, VIP salonlarına da gerekirse termal kamera konulabileceğini bildirdi. ''Şu anda Türkiye'de domuz gribi yok'' diyen Akdağ, ''Vatandaşlarımızın nezle ve grip belirtileri bile olmuşsa, bir yabancı ülkeye gitmemişse, yabancı ülkeden gelen birileriyle temas etmemişse, 'acaba domuz gribi mi oldum?' diye endişe etmesine gerek yok'' diye konuştu.

BEYAZ SARAY ÇALIŞANINDA DOMUZ GRİBİ

Domuz gribi salgınında kesinleşen vaka sayısını Meksika'da 300, ABD'de 133 olduğu açıklandı.
Meksikalı sağlık yetkilileri, şu ana kadar test yapılan 679 kişiden 300'ünde domuz gribi görüldüğünü bildirdi. Yetkililer, salgınla ilgili olarak şu ana kadar 116 milyon dolar harcama yapıldığını kaydetti.
ABD'de ise, ülke genelindeki yüzlerce okulun tatil edildiği açıklandı.
Ayrıca, iki hafta önce ABD Başkanı Barack Obama'nın Meksika ziyaretine katılan bir Beyaz Saray çalışanında ve ailesinde domuz gribi görüldüğü kaydedildi.
Obama hükümetinin, salgın nedeniyle ABD-Meksika sınırının kapatılmasına sıcak bakmadığı belirtildi.
DİĞER HABERLER