ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2784
EURO
7,3756
IMKB
62.336
ALTIN
242,234
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın15/33 ºC
Ankara12/28 ºC
İstanbul19/26 ºC
İzmir17/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esnafın Zor Günleri
04 Mayıs 2009 / 08:27
Nazilli Ticaret Odası Başkanı Gültekin Kılınç, işyeri sahiplerinden ekonomik kriz etkilerini hafifletinceye kadar, 2009 yılında kiralara zam yapmamalarını istedi.
Kılınç, yaptığı açıklamada, zor günler geçiren esnafın ayakta kalmaya çalıştığını belirterek, kriz döneminde esnaf arasındaki dayanışmayı en üst düzeye çıkarmak gerektiğini söyledi.
''Fedakarlıkları birilerinden değil, birbirimizden beklemeliyiz'' diyen Kılınç, işyeri sahiplerinin tüccarı desteklemesi gerektiği görüşünü dile getirdi.
Kılınç, ekonomik kriz nedeniyle işletmeler ve üreticilerin masraf ve giderlerini azaltmaya çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:
''Nüfusu sürekli olarak artan Nazilli'de işyerlerinin belli bir merkezde yoğunlaşması ve sayısının aynı kalması doğal olarak gayrimenkul fiyatlarını yükseltmekte ve bu da kiraları, dolayısıyla satış maliyetlerini olumsuz etkilemektedir. Sermaye büyüklüğü, çalıştırdığı personel sayısı, yaptığı iş ne olursa olsun, herkes evine ekmek götürme endişesi yaşıyor.''
Böyle bir ortamda hiç kimsenin kayıtsız kalmaması gerektiğine değinen Kılınç, yıllık yüzde 5 kazançla ayakta durmaya çalışan bir işyerinin daha yüksek oranlardaki artışlarla kirasını ödeyemeyeceğini kaydetti.
Kılınç, ''Bu durumdaki esnaf, işyerini kapatmak zorunda kalır. Yeni kiracı da bu şartlarda uzun süre ayakta kalamayacaktır. Bu nedenle işyeri sahiplerinden ekonomik kriz etkilerini hafifletinceye kadar dileğim, 2009 yılında kiralara zam yapmamalarıdır'' dedi.

DİĞER HABERLER