ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2605
EURO
7,3554
IMKB
62.336
ALTIN
242,791
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın17/36 ºC
Ankara12/30 ºC
İstanbul18/27 ºC
İzmir17/34 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyük Menderes'e Kar Desteği
05 Mayıs 2009 / 10:15
Aralık ayından bu yana mevsimin yağışlı geçmesi Denizli'de ki Adıgüzel ve Aydın'da ki Kemer barajlarının dolmasını sağladı.

Aydın ve Denizli çiftçisi'nin kabusu olarak hafızalara kazınan 2007yılında yaşanan küresel ısınma ve beraberinde getirdiği kuraklık, geçen yılda kısmen yaşanmıştı.Fakat Aralık ayından bu yana mevsimin yağışlı geçmesi Denizli'de ki Adıgüzel ve Aydın'da ki Kemer barajlarının dolmasını sağladı.
Barajların doluluk oranının yanı sıra Büyük menderes nehrindeki su debisinin de yüksek olması üreticiyiiyice rahatlattı. Afyon Dinar'dan doğup Söke altında ege denizine dökülen Büyük Menderes nehri havzadaki yan dereler ve çayların sularıyla besleniyor. Kış mevsiminin genelinde kıyı ege bölgesi yeterli yağışı almasına rağmen iç ege'de kar yağışı etkili olmuştu.
Bu nedenle'de hala Afyon Dinar bölgesindeki dağlarda kar kütlelerinin bulunması, Menderes nehrinin yaz genelinde de dağlardan gelecek kar sularıyla beslenmesini sağlayacak.Buda Menderes nehrinin yaz sulamasında sürekli debisininyüksek kalmasını sağlayacak olması başka bir avantaj olarak görülüyor.Öte yandan Denizli Babadağ'ın zirvesinde de yoğun karbirikintilerinin olduğu görüldü.

HABER:YILMAZ ÖLMEZ

DİĞER HABERLER