ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
4,5607
EURO
5,3869
IMKB
62.336
ALTIN
189,799
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın17/33 ºC
Ankara12/26 ºC
İstanbul17/23 ºC
İzmir17/31 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Demirci Mehmet Efe türküsü...
02 Aralık 2010 / 11:27
BELGESELİNDEN ÖNCE TÜRKÜSÜ ÇIKTI.

Milli mücadele döneminde Aydın Havalisi Kuvay-ı Milliye Umum Komutanlığı yapan Demirci Mehmet Efe adına bestelenen türkü, başta Nazilli olmak üzere bütün Aydın da beğeniyle dinlenmeye başlandı.
Bir buçuk yıllık titiz bir çalışma sonucunda ses sanatçısı Yıldırım Yıldızdoğan tarafından bestelenen Demirci Mehmet Efe türküsü biri solo, diğeri enstrümantal olmak üzere albüm haline getirildi. Nazilli Belediyesinin katkılarıyla hazırlanan albüm, ücretsiz olarak dağıtılmaya başlandı.
Albüm hakkında açıklamada bulunan Yıldırım Yıldızdoğan, bir buçuk yıl önce bu Türkünün 'Son Efe' belgeselinde kullanmak üzere Erdal Savaş tarafından kendisine sipariş edildiğini söyleyerek “Bir buçuk yıl önce değerli arkadaşım Erdal Savaş, yakında Demirci Mehmet Efe'nin hayatını konu alan 'Son Efe' isimli bir belgesel çalışmasına başlayacağını, benim de bu belgesel için bir türkü hazırlamamı rica etti. Böylesine anlamlı bir projede yer almak bana da uygun geldi. Hemen işe koyularak taslak bir çalışma oluşturdum. Kısa bir görüş alışverişten sonra eser son halini alarak bu günlere geldi” dedi.
Son yıllarda gerek milli, gerekse manevi değerlerin görmezden gelindiğini belirten Yıldırım Yıldızdoğan ve Erdal Savaş, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık' a da verdiği destek ve katkı nedeniyle teşekkür ederek, böylesi çalışmaların himaye ve teşvik edilmesi gerektiğini belirttiler. 'Son Efe Demirci Mehmet Efe' belgeselinde artık sona gelindiğini açıklayan televizyoncu ve yönetmen Erdal Savaş, Türk kurtuluş hareketinin en önemli bölgelerinden olan Aydın ve Nazilli cephelerinde yaşananları bütün ayrıntılarıyla ortaya çıkartacak olan belgeselin, bu alanda önemli bir eser olacağını kaydetti.

DİĞER HABERLER