ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2706
EURO
7,3740
IMKB
62.336
ALTIN
241,643
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın15/34 ºC
Ankara12/29 ºC
İstanbul19/26 ºC
İzmir17/32 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tahtacı Şenliği Kutlandı
05 Mayıs 2009 / 09:46
Adana'nın Ceyhan ilçesine bağlı Durhasandede Köyü bu yıl 2.si düzenlenen,Tahtacı Şenliği'ne ev sahipliği yaptı.

DurhasandedeTürbesi'nin de bulunduğu köye sadece Adana ve çevresinden değil baştaİzmir olmak üzereAydın,Çanakkale,Denizli,Muğla,Fethiye,Çine,Bozdoğan,Edremit,Bergama veSoma'dan yaklaşık 300 Tahtacı şenliklere katılmak için Adana'ya geldi.2 Mayıs Cumartesi günü başlayıp, 3 Mayıs Pazar akşamı sona eren şenlikler'de kazanlar dolusu yemekler hazırlandı,grupların getirdiği kurbanlar adak edildi. Birlik kurbanı adı altında kesilen adaklar kazanlarda hazırlanarak konuklara ikram edildi.
İlki geçen yıl Mayıs ayı başında İzmir Narlıdere'de gerçekleşen şenliklerin 2.sine Adana'nın Ceyhan ilçesine bağlı Durhasandede köyü ev sahipliği yaptı.
Tahtacı Kültür,Eğitim,Kalkınma ve YardımlaşmaDernekleri Genel merkezinin tertiplediği şenliklerde semahlar dönüldü, Ülkenin dört bir köşesinden gelen türkü ustaları iki günboyunca şenliklere renk kattı.

Otobüslerle Durhasandede köyüne ulaşan kafileler önce Durhasandede türbesini ziyaret edip niyazadurdular,daha sonra adaklarını yerine getirmek için kurbanlar kestiler.Anadolu'da 800 yıl önce yaşamış olan Durhasandede ereninin türbesi iki gün boyunca adeta ziyaretçi akınına uğradı.Şenliği tertipleyen komtede yer alan Narlıdere dernek başkanı AliKırmızıgül,"Anadolu'da Tahtacılar diye bilinen Türkmen Alevi gruplarının Anadolu'da ilk yerleşim yeri Adana'nın Ceyhan ilçesinebağlı Durhasandede köyüdür.

Biz bir yıl önce kurulan derneğimiz sayesinde tarihsel araştırmalar sonucu bu bilgileri elde ettik. Bu doğrultuda da halkımızı bir araya getirmek ve geleneğimizi yaşatmak için geçen yıl Narlıdere'de 1. Tahtacı Şenliğini düzenledik. İnanç boyutuyla Dedelerimizin İzmir Narlıdere'ye Durhasandeden göç etmişler ve ocağı orada sürdürmüşler.

Yani 2. ocağımızda başladık,şimdi de esasocağımız olan baba ocağımıza geldik.Nasıl Aleviler Hacıbektaş'datoplanıyorlarsa Tahtacılar'da Durhasandede köyünde toplanıyorlar.Şenliklerimizde şemahlar dönülüyor,türkü ustalarımız 2 gün boyunca türk ziyafeti çekecekler.

Ayrıca Yazar,Şair ve araştırmacılarımızla söyleşiler yapılacak" dedi.Aydın'ın Çine ilçesi'nden de bir grup Tahtacı Adana'ya gelirken,Çine yöresinin semah oyunları dönüldü,türküler seslendirildi.Türk tarihinde Anadolu'nun Türkleşmesinde ve İslamlaşmasında büyük emeği bulunan Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli ve Pir Sultan Abdal'ı Alperen olarak bilinirken,Durhasandede'de bunlar arasında yer alıyor.

İlk kez dede toprağında buluşan Tahtacılar,geleneklerini sürdürmeye kararlı olduklarını da söylediler. Şenliklere katılan Ceyhan belediye başkanı'da Durhasandede türbesinin aslına uygun restore edilmesikonusunda da yardımcı olacaklarını söyledi.

HABER:YILMAZ ÖLMEZ-ADANA

Fotoğraf:

DİĞER HABERLER