ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,1287
EURO
7,2053
IMKB
62.336
ALTIN
236,446
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın12/27 ºC
Ankara8/14 ºC
İstanbul14/18 ºC
İzmir16/24 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Piyasalar Canlandı
05 Mayıs 2009 / 10:58
Faizler Düşünce Emlak Piyasası Canlandı.
Uzun zamandır devam eden global ekonomik kriz nedeniyle ve faizlerin yüksekliği yüzünden bankalara kaçan sıcak para , faizlerin düşmesi sonucu tahtırevallinin diğer ucunu yükseltti ve bu kez faizden kaçan para araç ve emlak piyasasına yöneldi.

Emekli Aydın Bayındırlık ve İskan Müdür Yardımcısı, Uzman İnşaat Mühendisi, Mehmet ÖZÇAKIR " uzun zamandır yaprak kıpırdamayan Aydında emlak piyasasında yeniden canlanma açıkça gözleniyor.Özellikle yıllık bazda % 12 lere dek gerileyen ve düşmeğe devam eden faizler nedeniyle bu kez tahtıravallinin faiz ucunda aşağıya düşerken tahtıravallinin diğer ucundaki emlak ucunda yükselme oldu"dedi.
Bankaların düşen mevduat faizleri nedeniyle verdikleri konut kredilerinin musluğunu açmaları sonucu yükselen trend yine emlak oldu.Piyasada 90-100 bin TL ye düşen yeni daireler tekrar yüzyirmibin TL sınırlarına yükseldi.

Konut ihtiyacı bulunanların ev satın almak için tam zamanı diyen ÖZÇAKIR " Önümüzdeki günlerde faizlerdeki düşüş devam edecek ve konut kredileri için bankaların uygun düşük faizlerle para satacağını belirterek emlakta fiyatların yükselme trendinde olacağını "belirtti.
" Kuşadasında 65-70 bin TL'ye dek düşen eski yazlık konutlar ise bu yükselenyeni trendin dışında.Çünkü aşırı konut stoğunun bulunduğu yazlık bölgelerde emlak hala yerinde sayıyor."

HABER VE FOTOĞRAF : MEHMET ÖZÇAKIR
DİĞER HABERLER