ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/15 ºC
Ankara-3/8 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amik Ovası Hububat Dedi
05 Mayıs 2009 / 11:07
Hatay Amik Ovası'da, "Hububat" Dedi.
Mazot,gübre,ilaç ve tohum gibi temel girdi maliyetlerinin yüksek olmasına karşın alım fiyatı ve destekleme priminin düşük olması son yıllarda pamuk üretim alanlarının daralmasına yol açtı.

Ege'nin pamukambarı Söke ovasında ciddi derecede buğday ekimi göze çarparken,Çukurova ve Antakya Amik ovalarının da hububata yönelindiği görüldü.1 Milyon 150 bin dönümlük ekilebilir araziye sahip olan Amik ovasında buğday,yulaf ve arpa gibi kış ürünlerine büyük geçiş olduğu görüldü.

Geçen yıl Adana ve Hatay ovalarında pamuk ekim alanlarının daraldığı dikkatlerden kaçmazken,bu yıl pamuk için yok denilecek kadardar alanlar ayrıldığı göze çarptı.Antakyalı çiftçiler pamuğun kankaybetmesinin sürpriz olmadığına dikkat çekerlerken,bu yıl Amikovası'nın yüzde 90'ında hububat yetiştirildiğinisöylediler.

Üreticiler,"Pamuğun maliyeti çok yüksek olmasına karşın fiyatının düşük olması üreticiye para kazandırmıyor.Geçen yıl hububat fiyatlarının da yüksek olması nedeniyle Hataylı çiftçi bu yıl tamamen hububata yöneldi.

Hükümet bu yıl pamuğa 420 lira destekleme primivereceğini açıklamasına rağmen,pamuk maliyetinin yüksek olması bu primi'de cazip kılmıyor.Çünkü mazot,gübre gibi temel girdi maliyetlerinin yüksek olmasıyla birlikte bizim sulama giderlerimizde çok yüksek.Çünkü biz Yer altı su kaynaklarıyla ürünümüzü suluyor ve buna bağlı olarak'ta enerji harcıyoruz.

Bu destekleme az kalıyor.Geçenyıl yağmur nedeniyle ürünümüz ıslanınca 560 lira'ya pamuk satmak zorunda kaldık.Ege ve Çukurova gibi Amik ovası'da pamuğa sırt dönmüştür" dediler.

HABER:YILMAZ ÖLMEZ-ANTAKYA
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ