ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
5,2843
EURO
5,9542
IMKB
62.336
ALTIN
223,931
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın1/15 ºC
Ankara-3/8 ºC
İstanbul3/7 ºC
İzmir1/13 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Köprünün Esrarı
05 Mayıs 2009 / 11:28
Aydın'daki Karanlık Köprünün Esrarı!

Aydında Zafer mahallesi ile Ramazanpaşa mahallesini birbirine bağlayan ve Ticaret Lisesi önünde yer alan Tabakhane deresi üzerindeki köprünün hiç altına eğilip baktınızmı bilinmez ama bu köprünün altında yer alan başka bir kemerli köprüyü biz sizin için görüntüledik..

Köprünün çukurda kalması nedeniyle üzerine erken akşam düşmesi yüzünden karanlık köprü diye anılan Köprünün hikayesi ise yıllardır Aydın söylencelerinde yer almaktadır

Aydın Eski Eserleri Sevenler Derneği 2. başkanı Mehmet ÖZÇAKIR yerinde yaptığı incelemede "Bu yapıldığı tarihlere göre ilk kemerli köprünün yapılmasınında bir sırrı var....!" dedi.

Aydında 1900 lü yıllardan önce müslüman mahallesi ile Rum mahallesini birbirine bağlayan Tabakhane deresinin üzerindeki eski ve yetersiz köprü işte bu sırrın sonucunda Aydınlı bir terzi tarafından yaptırıldı.

Vaktiyle Aydında 1837-1840 yılları arasında görev yapan ve Sanat Enstitüsü yanındaki Jandarma Er Eğitim taburu içinde Aydına hakim manzarası bulunan eski köşkte oturan Tahir paşa adında bir vali'nin hanımı bir terzi karısının giydiği oldukça şık entariyi kocası paşaya bahsederek " terzi karısının giydirdiğini bile giydiremiyorsun " diye çıkışınca,tahir Paşa arasta içindeki Terziyi buldurarak huzuruna getirtmiş.

"Senin karın Aydında israfa sebeb olan işler yapıyormuş ,süslü entari giyiyormuş.Bu ne cüret " diyerek çıkışmış.Terzi karısının giydiği süslü entariyi getirterek halkın önünde yaktırmış.Sıra terziye gelmiş ve Tahir paşa kükreyerek dahada çıkışmış ve ibret olsun diye zindana atılmasını emretmiş.Araya giren şefaatçiler,afedilmesi için Paşaya yalvarmışlar.Tahir Paşa " bir şartla" demiş. "Şu derenin üzerine bir köprü yaparsa afederim".

Zavallı terzi ütüsünü makasını satıp savarak işte fotoğrafta gördüğünüz kemerli köprüyü yaptırmış ama iflas topunuda atmış...Aydından taşınıp gitmiş.

HABER VE FOTOĞRAF : MEHMET ÖZÇAKIR


DİĞER HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNCEL
POSTA LİSTESİ