ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,1272
EURO
7,2105
IMKB
62.336
ALTIN
236,310
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın12/27 ºC
Ankara8/14 ºC
İstanbul14/18 ºC
İzmir16/24 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Söke Çayını Kurtarmak!
06 Mayıs 2009 / 11:23
Aydın'ın Söke ilçesinde merkezin tam ortasından geçen Çay'ın kirliliğine dikkat çekilip,ıslah edilmesi için büyük bir kampanya başlatıldı.

Maden ocaklarının bıraktığı kara sular ve çevreden atılan çöpler nedeniyle kötü bir görünüme bürünen Söke çayının kurtarılması için Söke'de kurulu bulunan bazı sivil toplum örgütleri imza kampanyası başlattılar.

Söke Genç İş adamları derneği,Ticaret odası,Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Söke Romanlar Derneğinin ortaklaşa başlattıkları kampanya yoğun ilgi gördü.Söke çayı kenarına oluşturulan platformda imzalar toplanırken,Söke Romanlar derneğinin genç dansçıları kampanyaya ayrı bir renk kattı.

Kampanya ya destekveren Söke Gençlik İnsiyatifi proje koordinatörü Kerem Yıldırm,kısa sürede 100 imzaya ulaştıklarını söylerken,hedefledikleri 40 bin imzayı ilgili makamlara ulaştıracaklarını söyledi.Kampanya'nın öncülüğünü yapan Söke Genç İş adamları'da imza kampanyasına topluca katılıp,Söke çayının kurtarılması için imzaattılar.

SÖGİAD başkanı Tolga Coşkun Söke çayı ile ilgili bu çalışmanın kendilerini direkt olarak ilgilendirmemesine rağmen Sök'de yaşayan birer birey olarak yaşadıkları kente sorumluluklarının bilinciyle böyle bir girişime başvurduklarını söyledi.

Coşkun,"Yerel seçimleröncesi tüm belediye başkan adaylarının seçim projeleri arasında yeralan Söke çayının ıslahıyla düşüncesi bizleri'de ilgilendirdi.Bizde bu sorunun kısa sürede çözüme ulaşması adına Avrupa Birliğine sunulması için bir proje hazırladık.
Bu projenin kabul görmesi halinde 40 bindolarlık br hibe kredisi alacağız.Bu da bizim bu yöndeki çalışmalarımıza katkı koyacaktır.Söke çayını gündemden düşürmemek veyetkililerin dikkatini bu çaya çevire bilmek için 10 aylık bir program tasarladık.

Bize destek veren Ticaret Odası,Söke Çağdaş Yaşamı Desteklemem Derneği,Mukasev ve Söke Romanlar derneğine teşekkür ediyoruz.Ayrıca proje kapsamında aktif çalışan 25 kişilik genç grubumuzada ayrı ayrı teşekkür ediyorum" dedi.

HABER:YILMAZ ÖLMEZ-SÖKE

DİĞER HABERLER