ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,1272
EURO
7,2105
IMKB
62.336
ALTIN
236,310
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın12/27 ºC
Ankara8/14 ºC
İstanbul14/18 ºC
İzmir16/24 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Futbolun İradesi TFF'ye Bırakıldı
06 Mayıs 2009 / 11:58
TBMM Genel Kurulunda, futbolun yönetim ve işleyişini FIFA'nın öngördüğü şekilde Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ana statüsüne bırakan kanun tasarısı kabul edildi.
Kanuna göre, TFF, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) ve Avrupa Futbol Federasyonları Birliğinin (UEFA) üyesi olacak. TFF, Türkiye'deki her türlü futbol faaliyetini yürütecek, düzenleyecek ve denetleyecek. Futbolun gelişmesini ve yurt sathına yayılmasını sağlayacak. FIFA ve UEFA'nın yetkili organları tarafından konulan kuralların gereği gibi uygulanmasını sağlayacak, ulusal talimatlar hazırlayacak ve Türkiye'yi futbolla ilgili konularda yurt dışında temsil edecek.
Yurtiçi ve yurtdışı futbol faaliyetleri için plan, program, benzeri her türlü düzenlemeyi ve anlaşmayı yapacak ve başarılı sonuçlar sağlanması için gerekli tedbirleri almakla görevli olacak TFF, her türlü müsabaka düzenleyecek. Milli takımlarla, kulüp takımlarının uluslararası müsabakalara katılması ve mücadele edebilmesi için gerekli tedbirleri alacak.
Öte yandan, Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, yasanın, Türk futbolu açısından tarihi bir olay olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
''Yasamızın yüce Meclis'ten geçmesi Türk futbolu adına çok önemli bir gelişmedir. 3813 sayılı Futbol Federasyonu Yasası'ndaki değişiklikler, FIFA kurallarına adapte olmak için yapılan 1.5 yıllık çalışmanın sonucudur. Türk futboluna parlak gelecek sağlayacak bu yasa ile futbolun yönetilmesini, yine futbol ailesinin paydaşlarına sağlamış olduk.''
DİĞER HABERLER