ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
3,8638
EURO
4,5501
IMKB
62.336
ALTIN
155,894
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın12/19 ºC
Ankara4/13 ºC
İstanbul13/18 ºC
İzmir13/18 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Antik Kentte Hıdrellez Kutlaması
06 Mayıs 2009 / 18:46
Aydın'da Hıdırellez kutlamaları için Tralleis Antik Kenti içerisinde bulunan kazı evinin önünde tören yapıldı.
Aydın Vali Vekili Celal Ulusoy, törende yaptığı konuşmada, Hıdrellez'in evrensel bir kavram ve bayram günü olduğunu belirterek, Hıdrellez ile baharın coşkusu ve heyecanını yanı sıra yazın sıcak günlerinin gelişinin karşılandığını söyledi.
Ulusoy, yüzlerce yıldır İslam ve Hristiyan dünyasının farklı isimlerle ama aynı anlama gelecek şekilde Hıdrellezi kutladığını ifade ederek, bugünün birliğin, beraberliğin ve paylaşımın anlamlandırıldığı bir gün olduğunu kaydetti.
Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka da insanlık tarihinde çok eski zamanlardan beri farklı zaman ve mekanlarda, farklı isimler altında kutlanan Hıdrellez ile ilgili kültürel motiflere pek çok yerde rastlamanın mümkün olduğunu belirterek, ''Baharın gelişi ve doğanın canlanmasının tüm insanlar tarafından bayram olarak kutlanılması gereken bir durum olarak algılanması, Hıdrellez'e evrensel bir nitelik kazandırmıştır'' dedi.
Konuşmaların ardından halk oyunları gösterileri sergilenirken, törene katılan öğrencilere kaynamış yumurta ve pilav ikram edildi.
Törene, Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Elvan Celep, Aydın Belediye Başkan Vekili Tahsin Tonay, Aydın İl Emniyet Müdürü Mehmet Kamil Çolak, Aydın Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilal Çenet ve öğrenciler katıldı.
DİĞER HABERLER