ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2706
EURO
7,3740
IMKB
62.336
ALTIN
241,643
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın15/34 ºC
Ankara12/29 ºC
İstanbul19/26 ºC
İzmir17/32 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hijyene Dikkat Edilmeli
07 Mayıs 2009 / 10:40
Kaliteli yem yiyen, iyi bakılan, hayvanlardan kaliteli, mikropsuz ve bol süt elde edilir.
Aydın Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk, ''Kaliteli yem yiyen, iyi bakılan, sevecen, ılımlı şekilde davranılan, aynı kişinin, aynı saatte sağdığı hayvanlardan kaliteli, mikropsuz ve bol süt elde edilir'' dedi.
Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, insan beslenmesinde önemli bir yere sahip olan süt ve süt ürünlerinin temizliğinin ve hijyeninin büyük önem arz ettiğini belirterek, sütün mikroorganizmaların çok çabuk ürediği en uygun ortamlardan biri olduğunu ifade etti.
Sütte, temizliğe ve hijyene dikkat edilmediği takdirde, insanlara birçok hastalık bulaşabildiğini ve büyük sorunları beraberinde getireceğini vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti:
''Gelişmiş ve modern toplumlar, bilgili ve sağlıklı insanlardan oluşmaktadır. İnsan faktörü her alanda ilk sırada yer almaktadır. Konusunda bilgili insanın yapmış olduğu iş temiz, kaliteli ve sağlıklı olur. Milyonlarca lira harcanarak kurulan süt inekçiliği tesisleri, milyonlarca lira harcanarak alınan hayvanlar, bilinçsiz insanlar tarafından sevk ve idare edildikleri zaman hem işletme sahibi, hem de ülke ekonomisi büyük maddi kayba uğrar. Hayvancılığımız gelişmezse insan beslenmesinde önemli bir yere sahip süt ve süt ürünlerinden gerektiği kadar faydalanılamayacak, sağlıklı bir toplum ve sağlıklı bir gelecek sağlanamayacaktır. Kaliteli yem yiyen, iyi bakılan, sevecen, ılımlı şekilde davranılan, aynı kişinin aynı saatte sağdığı hayvanlardan kaliteli, mikropsuz ve bol süt elde edilir.''


DİĞER HABERLER