ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2706
EURO
7,3740
IMKB
62.336
ALTIN
241,643
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın15/34 ºC
Ankara12/29 ºC
İstanbul19/26 ºC
İzmir17/32 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
LSE'de Konuştu
07 Mayıs 2009 / 10:46
Zaman Türkiye'den Yana İşliyor.
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ''Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik konusunda zamanın Türkiye'den yana işlediğini, sağduyunun Türkiye'nin AB'ye entegrasyonunu gerektirdiğini ve sağduyunun kazanacağını'' söyledi.

Bağış, İngiltere'nin en saygın üniversitelerinden biri olan London School of Economics'de (LSE) yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin yeni olmadığını, AB sürecinin Türkiye açısından güçlü bir çıpa görevi gördüğüne işaret etti.

Türkiye'ye imtiyazlı ortaklık verilmesi gibi değişik görüşlerin ortaya atıldığını belirten Bağış, AB müktesebatında böyle bir konseptin bulunmadığını, bunu ortaya atanların öncelikle bunun bir yasal zemini bulunmadığını unutmamaları gerektiğini söyledi. Türkiye'nin tam üyelik dışında hiçbir formülü kabul etmeyeceğini vurgulayan Bağış, ''Biz, AB'nin adalet ve özgürlükler zeminine oturduğuna inanıyoruz.

Nüfusumuz gibi gerekçeler ortaya atılarak bize ayrıcalıklı ortaklık önerilmesi gibi birşeye razı olmayız. Hakkımızdan fazlası da verilse tavrımız aynı olur'' dedi. AB'nin 6 büyük genişleme dalgasının tümünün sancılı olduğunu, ancak zamanın Türkiye'den yana işlediğini dile getiren Bağış, Türkiye'nin AB'ye entegrasyonunun sağduyunun gereği olduğunu ve sağduyunun kazanacağını anlattı.
DİĞER HABERLER