ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
3,8638
EURO
4,5501
IMKB
62.336
ALTIN
155,894
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın12/19 ºC
Ankara4/13 ºC
İstanbul13/18 ºC
İzmir13/18 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye-Ermenistan İlişkileri
08 Mayıs 2009 / 10:24
"Ortak Anlayışta Oldumuzu Gördüm"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan ile yaptığı görüşmenin ardından, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerle ilgili Sarkisyan ile ortak bir anlayışta olduklarını görmekten memnun olduğunu ifade etti.

Gül, ''Avrupa Birliği-Güney Koridoru Zirvesi''ne katılmak üzere geldiği Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile ayrı ayrı görüştü.
Sarkisyan'la Mandarin Otel'de gerçekleştirdiği, 1 saat 10 dakika süren görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Gül, ''Sayın Aliyev ile Sarkisyan arasındaki görüşmelerde de bazı müspet gelişmelerin olduğunu duymaktan da ayrıca memnun oldum. Şüphesiz ki bu konular arasında negatif değil, pozitif ilişki vardır. Bu konulardaki gelişmelerin birbirine muhakkak ki katkısı olacaktır'' diye konuştu.

Gül, ''Ümit ediyorum ki bu süreçler dikkatli bir şekilde devam eder ve neticede bütün Kafkaslarda büyük bir barış ve istikrar ortamı ortaya çıkar. Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan herkes bu neticelerin faydasını görür. Bütün çalışmalar bu yönde devam etmektedir'' dedi.

Görüşmenin ardından gazetecilere Ermenice açıklama yapan Sarkisyan'ın ise, ''Bütün anlaşmalara saygılı olunması konusunda anlaştık. Müzakerelerde hiçbir ön koşul olmaması konusunda fikir birliğine vardık'' dediği öğrenildi.

GÜL-ALİYEV GÖRÜŞMESİ

Gül'ün Aliyev ile For Seasons Oteli'nde yaptığı görüşme ise yaklaşık 50 dakika sürdü.
Görüşmede Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov da bulundu.
Cumhurbaşkanı Gül'ün görüşmeyi ''olumlu ve yararlı'' olarak nitelendirdiği öğrenildi.

Fotoğraflar:

 

 

DİĞER HABERLER