ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
4,7897
EURO
5,5819
IMKB
62.336
ALTIN
189,750
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın20/36 ºC
Ankara16/32 ºC
İstanbul21/28 ºC
İzmir23/36 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Merkezi Hastane Randevu Sistemi
08 Mayıs 2009 / 11:08
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Merkezi Hastane Randevu Sistemi'' sayesinde, telefonla değişik şehirlerdeki hastanelerden randevu alma imkanı sağlanacağını bildirdi.
Akdağ, soru önergesine verdiği yanıtta, Bakanlığının 2003 yılında başlattığı ''Sağlıkta Dönüşüm Programı'' ile yaygın, erişimi kolay ve güler yüzlü sağlık hizmeti sunmayı hedeflendiğini, bu çerçevede yürütülen projelerden birinin de ''Merkezi Hastane Randevu Sistemi'' olduğunu ifade etti.

Proje ile vatandaşların merkezi sistemden randevu alarak hastanelere gidebilmesini sağlamayı amaçladıklarını kaydeden Akdağ, sistemin sevk zincirini destekleyecek yönde tasarlandığını belirtti. Akdağ, ''Vatandaş için randevu alma kanallarından biri de aile hekimleri olacak. Aile hekimleri, ikinci basamak sağlık kuruluşlarına sevk ettikleri hastalar için sistemi kullanarak randevu alabilecek, sevk bilgilerini de Sağlık-Net sistemi üzerinden Bakanlığımızın Elektronik Sağlık Kaydı veritabanına gönderebilecek.

Böylece hastaneler, aile hekiminin sevk bilgisini de görebilecek. Aile hekimleri ile hastane arasında sevk öncesi ve sonrası verilerin karşılıklı gönderilmesi büyük önem taşıyor'' ifadelerini kullandı.
Sistem sayesinde vatandaşların, telefonla değişik şehirlerdeki hastanelerden randevu alabileceğini, özellikle büyük şehirlerde hastane ve hekimler arasında yük dağılımının sağlanacağını ifade eden Akdağ, tek noktadan erişim sayesinde vatandaşın farklı hastanelerden randevu alabilmek için farklı sistemler arasında gidip gelmesinin de engelleneceğini kaydetti.


DİĞER HABERLER