ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2605
EURO
7,3554
IMKB
62.336
ALTIN
242,466
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın18/36 ºC
Ankara11/29 ºC
İstanbul20/28 ºC
İzmir19/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hamile Kadınlarda Hepatit B ve C
08 Mayıs 2009 / 11:33
Jilet, tıraş makinesi, manikür, pedikür, diş fırçası gibi kanla temas eden malzemelerin ortak kullanılması ile hepatit B ve C virüslerinin bulaşabililir.
Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hadi Yaşa, özellikle jilet, tıraş makinesi, manikür, pedikür, diş fırçası gibi kanla temas eden malzemelerin ortak kullanılması ile hepatit B ve C virüslerinin bulaşabileceğini ifade etti.
Ebelik ve Hemşirelik Haftası nedeniyle Adnan Menderes Üniversitesi Ebelik Meslek Yüksekokulu ile Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Aydın Doğumevi, Aydın Devlet Hastanesi ve Atatürk Devlet Hastanesi başhekimliklerinin işbirliğiyle ''Gebelerde Hepatit B ve C'' konulu konferans düzenlendi.
Aydın Devlet Hastanesinde gerçekleşen konferansta konuşan ADÜ Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hadi Yaşa, özellikle hepatit B virüsü taşıyan gebelerde, bu virüsün çocuklara geçme ihtimalinin yüzde 90 gibi çok yüksek oranda olduğunu belirtti.
Bebeğe doğumdan hemen sonra serum ve aşı yapılarak bu bulaşıcılığın önlenebileceğini belirten Prof. Dr. Yaşa, ''Hepatit B ve C gıda, su ve giyeceklerle bulaşmaz. Sadece kan ve kan ürünleri ve yara sıvısı ile bulaşabilir. Hanımlar gebe kalmadan önce kan tetkiklerini yaptırıp eğer uygun ise gebelik öncesi mutlaka hepatit B aşı olmalı. Hepatit C ülkemizde daha az görülür. Özellikle jilet, tıraş makinesi, manikür, pedikür, sakız ve diş fırçası gibi kanla temas eden malzemelerin ortak kullanılması ile B ve C virüsü bulaşabilir. Bu nedenle bu tür malzemelerin kesinlikle ortak kullanılmaması gerekir'' dedi.
Prof. Dr. Yaşa, gebelik sırasında Hepatit A ve B aşısının güvenle yapılabileceğini de kaydetti.
DİĞER HABERLER