ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2773
EURO
7,3787
IMKB
62.336
ALTIN
242,390
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın15/33 ºC
Ankara12/28 ºC
İstanbul19/26 ºC
İzmir17/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Domuz Gribi Uyarısı
08 Mayıs 2009 / 16:42
Aydın İl Sağlık Müdürlüğünden domuz gribi uyarısı.

Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Hüsnü Tırpancı, Dünya Sağlık Örgütünün domuz gribi hastalığını oluşturan virüsün klasik domuz gribinden biraz daha farklı yeni bir virüs olduğunu ve insandan insana bulaştığı bildirdi.
Dr. Tırpancı, yaptığı yazılı açıklamada, hastalığın grip etkeni ile benzer özelliklere sahip olduğu belirtti.

Hastalığın bulaşma yolu ve belirtilerinin benzerlik gösterdiğini anımsatan Dr. Tırpancı, şunları kaydetti:
''Bunlar ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, genel vücut ağrısı, halsizlik ve bitkinlik şeklindedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de mevcuttur. İnsandan insana bulaşan, yakın temas, hastalığı taşıyanlarla aynı ortamı paylaşmak, önemli rol oynamaktadır. Solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklar için olduğu gibi başta sabunla el yıkama gibi kişisel hijyen önlemlerini uygulamak son derece önemlidir. Grip belirtileri görüldüğünde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Son dönemde hastalığın görüldüğü Meksika, ABD, Kanada ve İspanya gibi ülkelere gidenlerin hastalık belirtileri varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Genel olarak kişisel temizlik önlemlerinin alınması, kalabalık ve havasız ortamdan mümkün olduğunca kaçınılması gerekmektedir. Zorunlu hal dışında salgının olduğu bölgelere yapılan seyahatler engellenmelidir. En etkili önlem el yıkamadır. Öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burnunuzu tek kullanımlık mendille kapatmak ve mendili atmak önemlidir, daha sonra eller sabunla yıkanmalıdır. Alkol bazlı el dezenfektanları kullanılabilir. Ayrıca bol sıvı gıda tüketilmeli, iyi beslenmeli ve dinlenmeye dikkat edilmelidir.''

DİĞER HABERLER