ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2605
EURO
7,3554
IMKB
62.336
ALTIN
242,791
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın18/36 ºC
Ankara12/30 ºC
İstanbul18/27 ºC
İzmir17/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçi Üretemez Halde
09 Mayıs 2009 / 14:16
Aydın'ın Sultanhisar ilçesine bağlı Atça beldesinde bu yıl 9.sudüzenlenen,"9. Uluslararası Tarım,Çilek,Kültür ve Sanat festivali 8Mayıs Cuma günü kortej yürüyüşü ile başladı.

İncirliova AlperenlerMehteran Takımının şehir içerisindeki gösterisi tören alanına kadardevam etti.Saat 17.30'da başlayan kutlamalara Aydın Valisi CelalUlusoy,MHP Aydın milletvekilleri Ali Uzunırmak ve Recep Taner,eski Parlamenterlerden Sadettin Demirayak, Sultanhisar Kaymakamı OrhanMardinli,Bozdoğan Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Atça belediye başkanı Mustafa Çınar, Yenipazar Belediye başkanı M.Yüsran Erdem, Bazı il genel meclis üyeleri İl Tarım Müdürü Sadettin Öztürk, İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, bazı daire müdürleri katıldılar.

Cumhuriyet meydanında gerçekleşene törenlerde günün anlam ve önemini belirten ilk konuşmayı yapmak için kürsüye Atça'nın MHP'li belediye başkanı Mustafa Çınar geldi. Bu tür festivaller vesilesiyle hem üreticinin ürününün daha çok tanıtıldığını, hem de Atça'nın tanıtıldığını söyledi. Sultanhisar Kaymakamı Orhan Mardinli'de Atça'nin önemli bir geçiş güzergahında bulunduğunu ifade ederek, bu şirin beldenin tanıtımına katkı koyan bu tür festivallerin önemine dikkat çekti.

MHP Aydın Milletvekilleri Recep Taner ve Ali Uzunırmak'ta birer konuşma yaptılar. Uzunırmak Türk tarımının yıldan yıla gerilediğine vurgu yaparken, mazot, gübre ve tohum alamadıkları için bir çok çiftçinin tarlaya inemediğini ve binlerce dönümlük arazinin ekilmediğini ifade etti. Uzunırkam,"Dünya'nın en pahalı girdi maliyetlerini kullanan üreticilerimiz buna karşın ürününü değerinde satamamaktadır.

Yaşanan küresel ısınma, küresel kriz ve girdi maliyetlerinin anormal yükselişi çiftçimizi zora sokmuştur. Bu kötü gidiş karşısında da çiftçi ve köylümüz üretemez hale gelmiştir" dedi. Konuşmaların ardından festivale katkı koyan katılımcılara günün anısına plaket verildi. Ardından da yerli ve yabancı halk oyunları ekiplerinin gösterileri vardı. Konuklara bol bol çilek ikram edilirken,festivalin açılış töreni düzenlenen kokteyle sona erdi.

HABER:YILMAZ ÖLMEZ-ATÇA

Fotoğraf:

DİĞER HABERLER