ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
4,7378
EURO
5,4908
IMKB
62.336
ALTIN
192,939
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın20/30 ºC
Ankara15/26 ºC
İstanbul22/29 ºC
İzmir23/30 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erkenci Şeftali Aydın'da
10 Mayıs 2009 / 09:15
Narenciye kenti Mersin son yıllarda erkenci Şeftali üretiminde de söz sahibi olmaya başladı.

Turfanda olarak tezgahlarda yerini alan meyveler üreticiye büyük kazanç sağlarken, erkenci şeftalilerin en geç Mayıs ayı sonunda tezgahları süslemesi bekleniyor. Nisan-Mayıs aylarında havaların serin gitmesinden dolayı gelişimini'de geciken erkenci şeftalilerin normalde Mayıs ayı ortasında tezgahları süslediği öğrenildi.

Fidanları Japonya'dan getirilen erkenci tür şeftali Mersin'de iyice yaygınlaşırken, Aydın ilinde de Davutlar beldesinde erkenci şeftali türüyle geçen yıl tanışmıştı. Erkenci şeftali türünün Aydın genelinde de yaygınlaşması için üreticilerin Davutlar bölgesinde inceleme yapmaları yeterli olacak.

Mersin gibi yazları sıcak, kışın ılıman iklime sahip olan Aydın'ın meyve üretiminde bu avantajı değerlendirilmesi bekleniyor.

ERKENCİ ŞEFTALİ DAVUTLAR'DA DA YAYGINLAŞACAK!

Aydın ilinde şeftali üretiminde büyük pazara sahip olan Davutlar beldesi'de erkenci şeftali türüyle birkaç yıl önce tanıştı. Mayıs ayı ortalarında hasat edilip, pazara sunulan erkenci şeftali, bahar mevsiminin serin ve yağışlı geçmesinden dolayı gelişimi yavaş seyrettiği için henüz tezgahlardaki yerini almadı.

Davutlar belediye başkanı Tuncay Uysal beldesinde Şeftali üretimin gelişmesi ve geniş pazar payı oluşturulması için şeftali adına festival düzenlediklerini hatırlatırken, bu türün daha da yaygınlaşması için önümüzdeki günlerde laboratuvar ortamında da çalışma yapacaklarını söyledi.

HABER:YILMAZ ÖLMEZ-MERSİN-DAVUTLAR

DİĞER HABERLER