ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,1287
EURO
7,2053
IMKB
62.336
ALTIN
236,446
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın12/27 ºC
Ankara8/14 ºC
İstanbul14/18 ºC
İzmir16/24 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Turizimde Mimari Çelişkisi
10 Mayıs 2009 / 09:30
Didim'de Turizm ve Mimarlık Söyleşisinde Turizm ve Mimari Çelişki Tartışıldı.

09.05.2009 Cumartesi günü saat 14.00 de Didimde "Garden of Sun " oteli salonunda DİDİM MİMARLAR ODASI TEMSİLCİLİĞİNCE ,TURİZM VE MİMARLIK Söyleşisi yapıldı.

Yaklaşık 70 e yakın katılımcıya seslenen ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doçent Dr.Abdi GÜZER tarafından sunulan panelin ana teması TURİZM YAPILARINDA MİMARi konusuydu.Panele Didim Ticaret Odası başkanı Ufuk Döver ile birlikte Didim dışından katılan Kuşadasından Oda temsilcisi Mimar Yıldız YAVUZ , Aydından İnşaat Mühendisi Mehmet ÖZÇAKIR ,Mimar Tuncer SARAY 'da izlediler.

Panelist GÜZER Turizmin mimari ile çelişki içinde olduğu ve yapılaşmanın gerektirdiği yaptırımlar nedeniyle mimari disiplinlerin ve okulda öğretilenlerin uygulanamadığını belirtti.

İşi yaptıranın talep ve ihtiyaçları önde olduğundan mimarın çokda özgürce çalışamadığını belirten GÜZER ,Mimarlığın esasen son yerel seçimlerde gündeme gelen MARKA ŞEHİRLER kavramının oluşmasında en büyük belirleyici unsur olduğunu belirtti.Mimarlığın kentlerin artı değer kazanmasını sağlayan en büyük araç olduğunu belirterek,bugün maalesef mimarlığın kes kopya yapıştır metoduyla bilgisyar klavye ve faresinin ucunda olduğundan şikayet ett.

Mimari eserin oluşmasında pazarlama ve satış kaygısı nedeniyle bir alaturkalığın bulunduğuna dikkat çeken GÜZER ,Popüler kültürün mimariyi olumsuz etkilediğini ve sokaktaki insanın tercihi ile mimari uygulamaların çatıştığını ve turizm bölgelerindeki yapıların Mimarlıkla çelişki içinde bulunduğunu belirtti.

Panel soru cevaplardan sonra düzenlenen kokteyl ve çekilen fotoğraflarla ile sona erdi.

HABER ve FOTOĞRAF:Mehmet ÖZÇAKIR

DİĞER HABERLER