ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,1287
EURO
7,2053
IMKB
62.336
ALTIN
236,446
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın12/27 ºC
Ankara8/14 ºC
İstanbul14/18 ºC
İzmir16/24 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geçinmek İçin Mücadele Veriyoruz
10 Mayıs 2009 / 11:50
''Bırakın para kazanmayı, geçinmek için çok büyük mücadeleler veriyoruz''

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Genel Başkanı Fevzi Apaydın, ''Bırakın para kazanmayı, geçinmek için çok büyük mücadeleler veriyoruz'' dedi.

Apaydın, Aydın Şoförler ve Otomobilciler Odası tarafından Aydın'da düzenlenen istişare toplantısında yaptığı konuşmada, 2003-2007 yılları arasında esnafla ilgili birçok kanun hazırlandığını, ancak bu süreçte siyasi iradenin TESK ve TŞOF'tan hiç bilgi almadığını söyledi.

Yeni hazırlanan 5393 sayılı Belediyeler Yasası ve 5216 sayılı Büyükşehir Yasası ile belediye meclisi ve belediye başkanlarının bir güçle donatıldıklarını savunan Apaydın, devletin, siyasilerin arkasında kaldığını ileri sürdü.
''Bugün dikkat ederseniz, illerde iktidar belediye başkanları, valinin önünde geliyor. İlçelerde de iktidar belediye başkanları, kaymakamın önünde geliyor'' diyen Apaydın, esnaf ve sanatkarın yanında olan belediye başkanları da olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Ama gerek servis taşımacılığında, gerekse dolmuş hatlarının ve taksilerin adetlerinin belirlenmesinde, hatların değiştirilmesi ve uzatılmasında belediyeler çok etkili. Belediyeler eğer esnaftan yana ise sizi sırtlayıp götürüyor. Ama esnafa azıcık tavrı olan biri belediye başkanı olursa, benim başkanım orada çıra gibi yanıyor. Ama yine de bunlarla diyaloğumuzu kesmeyeceğiz. Onların ayağına gideceğiz. Çünkü belediyenin yollarında gidiyoruz. Bizden aidat, işgaliye ve tescil ücreti olarak çok paralar alıyorlar. Bunu diyaloglarla çözeceğiz. Kendimizi onlara kabul ettireceğiz.''

5362 sayılı yasa ile mesleğini şoförlükle ideme ettiren, ancak vergi mükellefi olmayan esnafın kayıtlarının odalardan sildiğini dile getiren Apaydın, ''Bu bizi yok etmenin bir aralığıydı. Bunları odalardan silmekteki amaç esnaf odalarını yok etmekti. Biz bunlarla mücadele ediyoruz'' diye konuştu.

Apaydın, taksici, minibüsçü, otobüsçü, kamyoncu ve bütün nakil araçlarının şoförlerinin ''kutsi'' bir görevi ifa ettiklerini dile getirerek, ''Ama hala hükümetler esnafı takdir etmiyor. Bırakın para kazanmayı, geçinmek için çok büyük mücadeleler veriyoruz. Bugün hatlı bir minibüs 200-300 bin TL ile satılıyor. Ama bizi köşe başında limon, balık satan insanla yan yana koyuyorlar. Onlar da insandır. Ama biz bir sermayenin insanıyız. Onlara da gereken yapılmalı, ancak bize de gerekli değer verilmelidir'' dedi.

DİĞER HABERLER