ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2647
EURO
7,3604
IMKB
62.336
ALTIN
241,782
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın15/33 ºC
Ankara12/28 ºC
İstanbul19/26 ºC
İzmir17/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni Bölümler Açılacak
11 Mayıs 2009 / 11:41
''Ara Eleman ve Bazı ÖğretmenlikBölümleri Açmayı Düşünüyoruz. YÖK'ün Onalamasından Sonra Bu Bölümleri Kamuoyuna Deklare Edeceğiz.''
Ramazan Ercan - Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, ara insan yetiştirmeye dayalı bazı bölümler ile bazı öğretmenlik bölümleri açmayı düşündüklerini, YÖK'ün onaylamasından sonra bu bölümleri kamuoyuna deklare edeceklerini söyledi.

Prof. Dr. Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ege Bölgesi'nin ve İzmir'in öncü üniversitesi olarak çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlattı. Üniversitenin bilimsel çalışmaların yanı sıra halkla da bütünleşmesi için aktiviteler düzenlediklerini ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, bazı çalışmalarda personel sıkıntısıyla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti.


YENİ BÖLÜMLER YÖK MASASINDA


1955 yılında kurulan EÜ'nün 11 fakülte, 8 enstitü, 5 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu, 26 araştırma uygulama merkeziyle 44 binin üzerinde öğrenciye eğitim verdiğini, 3 bine yakın öğretim üyesi kadrosuyla çalıştıklarını anlatan Prof. Dr. Yılmaz, beklentilere uygun yeni bölümlerin açılması hazırlıklarını da yaptıklarını ifade etti.

Prof. Dr. Yılmaz, şöyle konuştu:

''Bilimsel gelişme için gerekli, ara insan yetiştirmeye dayalı bazı bölümler ile bazı öğretmenlik bölümleri açmayı düşünüyoruz. Daha önceden izin alınmış ama öğrenci alınmamış bölümlerimiz var. YÖK'ün onaylamasından sonra bu bölümleri kamuoyuna deklare edeceğiz. Yeni açılacak bölüm projelerimizi hazırladık. Gelecek günlerde bunu yeniden paylaşacağız. YÖK'ün sadece kadroyu onaylaması yetmiyor. Maliye Bakanlığının, personel politikalarının eşgüdümlü olması lazım. Krizin getirdiği çeşitli sıkıntılar bazı olumsuzluklar olabiliyor. Bu da bizim hedefimize ulaşmada sıkıntı doğurabiliyor.''


ORGAN NAKLİNDE HEDEF DÜNYA LİDERİ OLMAK


Tıp Fakültesinden gelen bir bilim insanı olarak EÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde de birtakım çalışmalar yapacaklarını ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, yeni bir hastane yapamayacaklarını, ancak mevcuz hastaneyi modernleştireceklerini vurguladı.

Hastanenin en büyük sorunlarından birinin ''ameliyathanelerin farklı yerlerde olması'' olduğunun altını çizen Prof. Dr. Yılmaz, ''Ameliyathanelerde çok fazla bölünmüşlük var. Projelerim arasında merkezi bir ameliyathane var. Bu tıptaki beklentileri gerçekleştirme yönünde iyi bir proje olacak'' dedi.

Acil servisle ilgili ciddi sorunları olduğunu, fiziksel mekan ve yönetsel anlamda burayla ilgili 8-9 proje yaptıklarını, yakın zamanda yapılacak reorganizasyonla birlikte sorunların tümüyle bitmese bile büyük oranda çözüleceğini dile getiren Prof. Dr. Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Onkoloji, kemik iliği ünitesinde ve uzun süreli yatmak zorunda olanların yakınlarının barınmasıyla ilgili sorunumuz var. Bizim onlara sunacak mekanımız olmadığı için bahçede yaşamak zorundalar. KİTVAK bu hasta yakınları için bir konuk evi projesi oluşturdu. Bize yapıp devretmeyi kabul etti. 1-1.5 yıllık sürede hasta yakınlarına kapasitesi düşük de olsa konukevi yapılmış olacak.

EÜ, organ naklinde lider bir hastane. Organ naklini daha efektif, aktif hale getirme amacımız var. Tüm Türkiye'de akciğer nakliyle ilgili sorunlar var. Bizim bu konuda başlamış çalışmamız mevcut. Geçen haftalarda akciğer nakli gerçekleştirdik ve hastanın durumu iyiye gidiyor. Bunlar sevindirici çalışmalar. Bunu daha da ileriye götürmek istiyoruz. Organ naklinde Avrupa'nın ve dünyanın liderliğine doğru bir gidişat hedefliyoruz.''
DİĞER HABERLER