ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2647
EURO
7,3604
IMKB
62.336
ALTIN
241,782
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın15/33 ºC
Ankara12/28 ºC
İstanbul19/26 ºC
İzmir17/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Domuz Gribini Bırak
11 Mayıs 2009 / 13:34
Dünya Domuz Gribi İle Uğraşırken, Türk çiftçisi İse Domuz Talanı ile Uğraşıyor.

Bir süre önce Meksika'da ortaya çıkan ve bir anda tüm dünyanın gündemine oturan Domuz gribi Latin Amerika ülkelerini de tehdit etmeye başladı. Domuz gribiyle ilgili ülkeler arası seyahatlerde Havaalanı ve tren garları sıkı kontrol altında tutulurken, Ülkemizin batısından domuz talanıyla ilgili feryatlar yükselmeye başladı.

Aydın'ın Didim ilçesine bağlı Ak-Yeniköy beldesi arazilerine genç zeytin fidanı diken üreticiler domuzların bu fidanları talan etmesinden dolayı son çare olarak arazilerinin etrafını elektrikli tel çitlerle çevirmeye başlamışlardı.

Domuzların sadece zeytin fidanlarına değil, her türlü ürüne zarar vermeleri üreticiyi isyan noktasına getirirken, maddi gücü olan üreticiler arazilerini elektrikli tel çitlerle çevirmeye devam ediyorlar.

Elektrikli tel çitlere 9 volt cereyan verildiği öğrenilirken, tel çite değen hayvanların bir daha o bölgeye yanaşmadıkları öğrenildi. Fakat geniş arazilere sahip olan vatandaşların tel çitlerle tarlalarını çevirmelerinin imkansız olduğuna da dikkat çekilirken, üreticiler, "Domuzlar ürünlerimize adeta ortak oldular" diyerek siyan ediyorlar.

Domuz talanı sadece Aydın ve Ege'nin sorunu değil. Türkiye'nin dört bir köşesinden domuz talanıyla ilgili şikayetler artarak devam ederken,vatandaşlar bu soruna çözüm bulunmasını istiyorlar. Domuz süre kavını yasak olduğunu söyleyen üreticiler, "Avlanmak yasak ve ağır para cezaları var. Fakat bizim elektrikli çitlerle arazimizi çevirmemize imkan yok.

Domuz talanı çok ciddi boyuta ulaştı. Eskiden geceleri ortaya çıkıyordu. Fakat şimdilerde gündüzleri'de tarlalarımızı talan ediyorlar. Kanalların ve ağaçların altında yatıp, kalkıyorlar. İyicekorkar olduk. Ürünümüze adeta ortak oldular.

Devletin bu domuz talanına acilen çözüm bulması gerekiyor. Bugünlerde tarlalarımıza pamuk,mısır tohumları ekiyoruz. Domuzlar bu tohumları çıkarıp yiyorlar. Zordurumdayız" dediler.

HABER:YILMAZ ÖLMEZ-ÖZEL HABER

DİĞER HABERLER