ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
3,8638
EURO
4,5501
IMKB
62.336
ALTIN
155,894
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın12/19 ºC
Ankara4/13 ºC
İstanbul13/18 ºC
İzmir13/18 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Heykel Görenleri Şaşırttı
12 Mayıs 2009 / 10:47
2,5 metre Uzunluğu 500 Kğ Ağırlık ve 80X80 Ebadındaki Heykel Görenleri şaşırttı.
Aydın ın Sultanhisar ilçesin de Beş eylül mahallesi Arap dede çeşmesi yakınların da Alt yapı için kanalizasyon çalışmaların da bu gün saat 11.00 sıralarında Yol Toprak yüzeyinden 15 cm altında Boyu 2.5 mt 80x80 ebadın da başı olmayan yere yatmış bir aslan heykeli bulundu Çevrede hayretler uyandıran Heykel toprak yüzeyinden 15 cm altta olması çevre insanını hayret ettirdi.

AA Muhabirine yol Kanalizasyon çalışmasında Aslan heykelinin çıktığı alana giden Sultanhisar Kaymakamı ve Belediye Başkanı Ertegün Ünal Açıklama Yaptı. Kaymakam Orhan Mardinli Sultanhisar tarihi eser Yönünden ne kadar zengin olduğunun bir göstergesidir.

Nysa Antik Kente yakın olması nedeniyle aydının önde gelen çok değerli tarihi eserlerin bulunduğu ilçemizde ben haberi alınca Güvenlik tedbirini alarak sizin yanınızda il Kültür müdürünü aradım Müze yetkililerinin arazide olduğunu görevden döndüklerin de Çıkan eserle ilgili araştırma ve incelemenin yapılacağını açıkladı.

Sultanhisar Belediye Başkanı Ertegün Ünal Kanalizasyon kazı çalışmalarımız da Başı olmayan bir aslan heykeli bulunmuştur bunun tahmini ağırlığı 500 kğ dır 5.5 mt boyunda 80x80 ebadında olan heykel bizleri pek şaşırtmadı ilçemiz tarihi zenginliklerle dolu biz ilçemizde bir açık müzenin bulunmamasının acısını çekiyoruz müze için arazimiz var bununla ilgili bilgi aydın kültür müdürlüğüne verildi yetkililer geldiğinde Müzeler genel müdürlüğü ile de konuşarak ilçemizden çıkan eserlerin ilçemizde müze olarak sergilenmesini istiyoruz bununla ilgili çalışmalara hız verilecek çünkü Sultanhisar da toprak altında çok zenginliklere sahip dedi.

Çalışmalardan çıkarılan Aslan Heykeli Aydın Müze yetkililerinin inceleme ve yapacağı açıklamalardan sonra hangi döneme ait olduğu ve heykelle ilgili açıklama yapılacak paha biçilemeyecek olan dev aslan heykeli bir anda ilçede merak konusu oldu.

DİĞER HABERLER