ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2706
EURO
7,3740
IMKB
62.336
ALTIN
241,643
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın15/33 ºC
Ankara12/28 ºC
İstanbul19/26 ºC
İzmir17/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çalışmalar Hızlandı
12 Mayıs 2009 / 11:14
Aydın'ın Karacasu ilçesindeki Dandalas çayı üzerine inşa edilecek olan Dandalas baraj alanında çalışmalar hız kazandı.

Projesi 14 yıl öncesine hazırlanmasına rağmen yeterli ödenek sağlanmadığı için inşaat çalışmaları da zaman zaman duran barajı alanında, çalışmalar son bir yıldır aralıksız şekilde devam ediyor.

Tamamlandığında başta Karacasu olmak üzere Kuyucak ve Nazilli ilçelerinin içme suyu ihtiyacını'da sağlayacak olan Dandalas barajından sulama alanında Söke ovası dahi yararlanabilecek. Karacasu ilçesindeki Dandalas çayı, Kuyucak altında Büyük Menderes Nehri ile buluşuyor. Bu suda Aydın'ın doğu yakasından batının en ucunda kalan Söke ve Didim ovalarına kadar ulaşıyor.

Çine barajı ile birlikte Dandalas barajının da tamamlanıp, su tutma seviyesine gelmesiyle birlikte Aydın genelinde sulama suyu konusunda sıkıntıda yaşanmayacak. Özellikle 2007 yılında yaşanan kuraklık nedeniyle Aydın çiftçisi adeta felç olurken, bu kuraklıkla birlikte barajların önemi'de bir kat daha arttı.

Bu yıl yağmurların mevsim normallerinin üzerinde yağmasından dolayı Denizli'deki Adıgüzel ve Bozdoğan'da ki Kemer barajlarında doluluk oranları yüzde yüz dolayına ulaştı. Fakat ileriki yıllarda olası kuraklıklara karsı barajlarında hızla tamamlanması bekleniyor. Dandalas baraj alanında 3-4 koldan çalışmaların devam ettiği görüldü. Su tünellerinin tamamlandığı görülürken, dolgu çalışmaları için kamyonların sürekli hafriyat taşıdıkları görüldü.

Baraj alanında çalışmalar aralıksız şekilde devam ederken, çalışmaların bu hızla devam etmesi halinde Dandalas barajının 2010 yılı sonlarına doğru su tutma seviyesine ulaşacağı öğrenildi.

HABER:YILMAZ ÖLMEZ-KARACASU

DİĞER HABERLER