ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,1272
EURO
7,2105
IMKB
62.336
ALTIN
236,310
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın12/27 ºC
Ankara8/14 ºC
İstanbul14/18 ºC
İzmir16/24 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hatay'a Göre, Aydın Şanslı
12 Mayıs 2009 / 11:21
Hatay'a Baktığımızda Baraj ve Sulama Kanalları Bakımından Aydın Çok Şanslı!

Aydın'da temalanması yılan hikayesine dönen Çine, Dandalas ve İkizdere barajlarının en geç bir, iki yıl içerisinde tamamlanması beklenirken, Aydın geneline bakıldığında sulama kanalları konusunda pek problem göze çarpmıyor.

AKP Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk geçen ay Bozdoğan'da yapılan Ziraat odaları il koordinasyon kurulu toplantısında Aydın ilinin sulama kanalları konusunda bir çok ilden daha şanslı olduğuna vurgu yapmıştı.

1 Milyon dekarın üzerinde arazi parçasına sahip olan Aydın ilinin tamamına yakını kanallar ve kanaletler marifetiyle sulanıyor. Fakat Hatay Amik ovasına bakıldığında Ertürk'ün dikkat çektiği gibi henüz sulama kanallarının oluşturulmadığı göze çarpıyor.

1 Milyon 150 bin dekarlık toprak parçasına sahip olan Amik ovasında ürün sulamasının Yeraltı su kuyularından elde edilen sularla yapıldığı öğrenildi. Yeraltından çektikleri suları arıklar açarak tarlalarına ulaştıran üreticiler şimdilerde başbakan Recep tayyip Erdoğan'ın 29 Mart yerel seçimleri öncesi verdiği sözü yerine getirmesini bekliyorlar.

Hatay'da AKP'li başkan adayının göreve geldiğini söyleyen Hataylı üreticiler,"Arazilerimizi sulamak için arıklar açıyoruz. Bu da ürünün kaybına yol açıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bize bu yıl içerisinde Reyhanlı barajının başlanacağı yönünde söz verdi.

Barajla birlikte arazilerimizde kapalı sistem boru sistemi oluşturulacak. Böylece yeraltından su çekmek için harcadığımız elektrik masrafından da kurtulmuş olacağız. Arazilerimizi arıklar açarak suluyoruz. Bu da ürün kaybına yol açıyor.

Amik ovasında şu anda 50 bin dekarlık arazide taze soğan yetiştiriliyor. Soğanlarda çok su istediğiiçin biz de dinamolarla daha fazla su çekiyoruz. Fakat barajımızın tamamlanmasıyla birlikte rahat bir sulama gerekleştirebileceğiz.

Bununla birlikte elektrik giderlerinden de kurtulacağız. Başbakanımız 10.,11.aydan itibaren Reyhanlı barajı inşaatının başlayacağını müjdeledi. Bizde umutla barajımızı bekliyoruz" dediler.

HABER:YILMAZ ÖLMEZ-HATAY

DİĞER HABERLER