ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2605
EURO
7,3554
IMKB
62.336
ALTIN
242,791
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın18/36 ºC
Ankara12/30 ºC
İstanbul18/27 ºC
İzmir17/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
El Emeği Göz Nuru
13 Mayıs 2009 / 14:43
Gemencik'te Kursiyelerin Yaptığı Eserler İlgi Gördü
Aydın'ın Germencik İlçesine bağlı Neşetiye Köyünde Germencik Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı'nın kurduğu halı ve kilim dokuma atölyesinde eğitim gören kursiyerlerin yaptığı eserler ilgi gördü.

Germencik Kaymakamı Resul Çelik, İlçe Emniyet Müdürü Erdal Erkan Azak, Milli Eğitim Müdürü İbrahim Akarsu, Jandarma Komutan Vekili Başçavuş Celal Çelik, Halk Eğitim Müdürü Kadir Can ile halı ve kilim dokuma atölyesini ziyaret ederek, kursiyer genç kızların yaptığı ''el emeği göz nuru'' halı ve kilimleri inceledi.

Halı dokuyan bir kursiyer genç kızın yanına oturarak, bilgi alan Kaymakam Çelik, sonra tezgahın başına geçerek, halıya ilmik attı.

Kaymakam Resul Çelik, gazetecilerin sorusu üzerine, köydeki kursu sürdüreceklerini, genç kızların ve kadınların meslek sahibi olması ve ekonomiye kazandırılmasının önemli olduğunu ifade ederek, şu bilgiyi verdi:

''Halı ve kilim dokuma konusunda eğitim alan kursiyerlerin bu mesleği öğrenmeleri ve usta öğretici olmaları için çabalarımız sürecek. Kursu Germencik Halk Eğitimi Merkezi, İş -Kur Aydın İl Müdürlüğü ve Germencik Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile iş birliğiyle koordineli olarak gerçekleştiriyoruz. Amacımız genç kızlarımızın el becerilerini artırmak, yeni becerileri kazandırmak ve üretici hale getirmektir. Ürettiğimiz bu el emeği göz nuru ürünleri de serbest piyasa koşullarında satıp, tekrar bir kursun finansmanı için gerekli olan yün, iplik benzeri malzemeleri temin ediyoruz. Kursiyerlerimizin yaptığı eserleri çok beğendik.''

DİĞER HABERLER