ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2706
EURO
7,3740
IMKB
62.336
ALTIN
241,643
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın15/34 ºC
Ankara12/29 ºC
İstanbul19/26 ºC
İzmir17/32 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akbük'te Enerji Tarlası!
14 Mayıs 2009 / 10:15
Didime bağlı Akbük beldesinin tepelerinde bir özel firma tarafından yaptırılan modern enerji santralleri görenleri şaşırtıyor.

Didime bağlı Akbük beldesinin tepelerinde bir özel firma tarafından yaptırılan modern enerji santralleri görenleri şaşırtıyor.

İlk kez karşılaşanların değirmen sandığı rüzgar enerji tribünleri Didimden ve sırtın öbür tarafındaki Güllübahçedende görülüyor.

DONKİŞOT romanındaki değirmenlerin modern bir örneği olan tribünlerin , kanatlarının sürekli rüzgar altında salınımı kuğuların serenatları gibi geliyor izleyenlere.

Her biri 50 metre yüksekliğinde toplam 15 tane yapılan kuzeye dönük Rüzgar enerjisi tribünlerinin kanatları 35 metre çapında özel alaşım hafif ithal malzemeden yapılmış.

Aydınlı İnşaat Mühendisi Mehmet ÖZÇAKIR'ında dikkatini çeken tribünlerde yaptığı incelemede ," Çok eski yıllarda tatilimi geçirdiğim Güzelçamlı beldesinin karşısındaki Sisam adasında gördüğüm aynı enerji tesisisin ne işe yaradığını ilk anda çıkaramamıştım ancak 30 yıl önce komşularımızın kullandığı bu teknoloji bugün bizdede yer alması çok geç kalmış olduğumuzu gösteriyor . Benzeri Aydında Çakırbeyli yolunun tepesinde ve Ayvalık ilçesinde rüzgara hakim tepelerde yapılmış un değirmenlerinin modern birer örneği olan Fotoğraftaki Rüzgar enerjisi tesisleri yapımı için öncelikle yer seçimi için uzun yıllar araştırma ve fizibilite etüdü gerektirmektedir.Verimlilik ve süreklilik açısından Rüzgarın bütün yıl estiği hakim tepelere yerleştirilen rüzgar tarlalarının ilk yatırım maliyeti çok yüksek isede ,işletme masrafı çok düşük ve geri dönüşüde oldukça rantabl.Özellikle çevreci özelliği ile fosil ve katı yakıtlar gibi kirletici olmaması önümüzdeki yüzyılın tercih edilecek enerji üretim seçeneğidir".dedi.

ÖZÇAKIR devamla ;

"Üretilen enerjinin ulusal enterkonnekte sisteme verildiği öğrenilen benzeri enerji tarlaları için Çine ilçesindede fizibilite etüdü yapıldığı bilinen rüzgar enerjisinin ilimizin Jeotermal enerjisi ile Güneş Enerjisinin ardından üçüncü çevreci enerji üretim sistemi olarak gelecekte yerini alacaktır." dedi.

HABER ve FOTOĞRAF:MEHMET ÖZÇAKIR

 

DİĞER HABERLER