ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2605
EURO
7,3554
IMKB
62.336
ALTIN
242,791
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın17/36 ºC
Ankara12/30 ºC
İstanbul18/27 ºC
İzmir17/34 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Soygun,Önceden Planlanmış
14 Mayıs 2009 / 10:36
Yakalanın şüphelinin birden fazla bankaya 20 bin TL civarında borçlu olduğu bu işi önceden planladığı anlaşılmıştır.
Aydın Vali Vekili Celal Ulusoy, Kuşadası ilçesinde bir banka şubesindeki silahlı soygun girişiminde bulunan zanlıyla ilgili olarak, ''Yakalanın şüphelinin birden fazla bankaya 20 bin TL civarında borçlu olduğu bu işi önceden planladığı anlaşılmıştır'' dedi.

Kuşadası Kaymakamlık binasında Aydın Emniyet Müdürü Kamil Çolak ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Ulusoy, olayla ilgili bilgi verdi.

Bugün saat 10.00 sıralarında banka şubesinde planlı rehin alınmasına ilişkin ihbar geldiğini, olay yerine giden ekiplerin şüpheli ya da şüphelilerle irtibata geçmeye çalıştığını ancak bunda ilk etapta başarılı olamadığını anlatan Vali Vekili Ulusoy, ekiplerin banka çalışanları ve müşterilerin can güvenliği açısından müdahale edilmeyerek sabırlı davranıldığını anlattı.


-17 KİŞİ YARA ALMADAN KURTARILDI-


Banka içindeki şahsın, ilçe emniyet görevlisi ile görüşme yapmak üzere bankaya girmesi için izin verdiğini, görevlilerin ikna çalışmaları devam ederken şüphelinin bir anlık boşluğundan yararlanarak şahsın etkisiz hale getirildiğini dile getiren Vali Vekili Ulusoy, banka içerisindeki 13 çalışan ile 4 müşteri olmak üzere toplam 17 kişinin sorunsuz kurtarıldığını ifade etti.

Ulusoy, saldırganın Kuşadası'nda annesiyle birlikte yaşayan 1981 doğumlu S.S. olduğunu belirterek, ''Yakalanan şüphelinin birden fazla bankaya 20 bin TL civarında borçlu olduğu ve bu işi önceden planladığı anlaşılmıştır. Olay esnasında kullanmış olduğu bir adet 9 mm çapında tabanca ile pompalı tüfeği de daha önceden tanıştığı bir şahıstan satın aldığı anlaşılmıştır'' dedi.

Gazetecilerin olayın niteliği konusundaki sorularına Vali Vekili Ulusoy, ''Eylem de var, soygun niyeti de var'' şeklinde yanıt verdi.


-BANKANIN GÜVENLİK KAMERALARINA ATEŞ ETMİŞ-


Aydın Emniyet Müdürü Kamil Çolak da yaptığı açıklamada, saldırganın bankaya girişinde güvenlik kameralarına ateş ettiğini ve güvenlik görevlisinin silahını aldığını söyledi.

Emniyet ekiplerinin, gazetecilerden operasyonda kullanılması için basın yeleklerini istediğini, bunların kullanılıp kullanılmadığı yönündeki soruya ise Çolak, saldırganın banka şubesine görüşmek için basın mensubu istediğini ancak daha sonra vazgeçtiğini belirtti. Saldırganın, yaptığı eylemin televizyon kanallarında yayınlanıp, yayınlanmadığını öğrenmek için banka şubesine televizyon istediğini anlatan Çolak, bunun üzerine vali vekilinin izni doğrultusunda banka şubesine televizyon götürüldüğünü ve olayla ilgili internette yayınlanan haberlerin çıktılarının alınarak saldırgana verildiğini ifade etti. Kamil Çolak, saldırganın bir anlık zaafiyetinden yararlanarak olayı sonlandırdıklarını söyledi.

Zanlının annesiyle birlikte kaldığını da belirten Çolak, Kuşadası'nda özel bir şirkette çalıştığını ve bekar olduğunu sözlerine ekledi.

DİĞER HABERLER