ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2605
EURO
7,3554
IMKB
62.336
ALTIN
242,791
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın17/36 ºC
Ankara12/30 ºC
İstanbul18/27 ºC
İzmir17/34 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir Başka Şehirden Hatıralar
14 Mayıs 2009 / 10:46
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sakıp Sabancı Müzesi'nde düzenlenen ''Lizbon-Bir Başka Şehirden Hatıralar'' sergisinin açılışını, Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva ile yaptı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sakıp Sabancı Müzesi'nde düzenlenen ''Lizbon-Bir Başka Şehirden Hatıralar'' sergisinin açılışını, Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva ile yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül, açılıştaki konuşmasında, bu müzedeki sergiden mutluluk duyduğunu ifade ederek, Portekiz Cumhurbaşkanı Silva'nın Türkiye ziyaretinden iyi intibalar ve anılarla ayrılmasını ümit ettiğini söyledi.

Portekiz'in Avrupa'nın batısında, Türkiye'nin ise doğusunda olmasına rağmen birbirine benzeyen birçok özelliği bulunduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, bu sergi vasıtasıyla bunların birçoğunun fark edileceğini kaydetti.

İstanbul ile Lizbon'un gerçekten birbirine çok benzediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, Lizbon'a ait fotoğrafı göstererek, ''Şimdi bu gördüğünüz manzara İstanbul'dan dense, üzerinde yazılar olmasa kimse itiraz etmez'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, yıllar önce Lizbon'u ziyaret ettiğinde İstanbul'a ne kadar benzediğini hemen fark ettiğini ve çok etkilendiğini ifade ederek, Lizbon'daki Gulbenkian Müzesi'ni ziyaretinde, Gulbenkian'ın Lizbon'un İstanbul'u ne kadar çok andırdığını ve hatırlattığını düşünerek sergiyi orada düzenlendiğinin söylendiğini anlattı.

Gulbenkian'ın, bir Osmanlı vatandaşı olarak o zaman Türkiye'nin birçok kültürel zenginliğini Lizbon'da sergilediğini ifade ederek, bugün de Gulbenkian Vakfının Lizbon'un güzelliklerini İstanbul'da sergilediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, bu güzel fırsatı oluşturdukları için eski bakan arkadaşı olan Gulbenkian Vakfı yöneticisine, Sakıp Sabancı Müzesine, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'ya, müzenin faaliyetlerini yürüten Nazan Ölçer'e, Türkan Sabancı'ya ve tüm Sabancı ailesine teşekkür ettiğini vurguladı.

Gül, ''Eminim ki sizin bu ziyaretinizle bu sergi, Türkiye ile Portekiz'i birbirine daha çok yakınlaştıracak ve daha çok dayanışma içinde olacağız. Bundan büyük memnuniyet duyuyorum'' diye konuştu.


-PORTEKİZ CUMHURBAŞKANI SILVA-Portekiz Cumhurbaşkanı Silva da Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'e, bu serginin açılışında kendisine ve eşi Maria Cavaco Silva'ya eşlik ettikleri için çok teşekkür ettiğini söyledi.

Lizbon'daki Gulbenkian Müzesi'nde 2007'de boğaz manzaralarını ve İstanbul'un hayatını gösteren tabloların sergilendiğini ve o sergide İstanbul ile Lizbon'un ne kadar çok ortak noktası bulunduğunun ortaya çıktığını anlatan Silva, şöyle devam etti:

''Işık, su, köprüler, limanlar, medeniyetlerin kesiştiği yerler, medeniyetlerin geçtiği köprüler hatta kıtaları birbirine bağlayan yolların başlangıç noktaları... Buradan çıkan fikirle Gulbenkian Müzesi'nde 2007'de İstanbul'un ve boğazın güzelliklerini Lizbon'da gösteren serginin eş değeri olarak Lizbon'un 19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyılın başını gösteren tablolarını İstanbul'da göstermek için bu sergi düzenlendi. Orhan Pamuk'un Nobel ödülünü aldığı şehri anlatan sergiye, 'Bir Başka Şehirden Hatıralar' ismini verdik.''

Portekiz Cumhurbaşkanı Silva, sergiyi ziyaret edeceklerin, o devirde İstanbul'un Lizbon'a nasıl benzediğini göreceklerini ve Portekiz'e gelmek isteyeceklerini belirterek, şairlere ve sanatçılara konu olmuş Lizbon'un, bugün bilim ve teknolojiye açık, çok modern bir şehir konumunda bulunduğunu sözlerine ekledi.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da bu müzede böyle bir sergi açılmasından büyük onur ve mutluluk duyduğunu söyledi.

Güler Sabancı, serginin gerçekleştirilmesine verdikleri destekten dolayı Cumhurbaşkanı Gül ile Portekiz Cumhurbaşkanı Silva'ya teşekkür etti.

Daha önce Sakıp Sabancı Müzesi'nden Gulbenkian Müzesi'ne sergi götürdüklerini, şimdi de Gulbenkian Müzesi'nden buraya eserlerin geldiğini dile getiren Sabancı, bu serginin, iki ülke arasındaki kültürel değişimin örneği olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Portekiz Cumhurbaşkanı Silva ve eşi Maria Cavaco Silva, İstanbul Valisi Muammer Güler ve eşi Neval Güler, Türkan Sabancı, Güler Sabancı ve diğer davetliler birlikte sergiyi gezdi.

Öte yandan, bu akşam Ankara'ya döneceği bildirilen Cumhurbaşkanı Gül'ün, yarın başkente gideceği belirtildi.


-SERGİ-


Sakıp Sabancı Müzesi ile Portekiz'deki Calouste Gulbenkian Vakfı işbirliğiyle düzenlenen ''Lizbon-Bir Başka Şehirden Hatıralar'' adlı sergi, 14 Temmuz'a kadar açık kalacak.

19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyılın başını kapsayan zaman diliminde yaşayan Portekizli sanatçıların eserlerinin yer aldığı sergi, Lizbon ile İstanbul'un benzerliklerini ve ortak yanlarını anlatıyor.
DİĞER HABERLER