ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,1287
EURO
7,2053
IMKB
62.336
ALTIN
236,446
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın12/27 ºC
Ankara8/14 ºC
İstanbul14/18 ºC
İzmir16/24 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aydın'a Gelen Turist Sayısı Arttı
14 Mayıs 2009 / 11:54
Kente deniz yoluyla gelen turist sayısının yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine oranla yaklaşık yüzde 10 arttığını bildirdi.
Aydın Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, kente deniz yoluyla gelen turist sayısının yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine oranla yaklaşık yüzde 10 arttığını bildirdi.
Nuri Aktakka, yaptığı açıklamada, turizmin önemli döviz girdisi sağlayan sektörlerden olduğunu, turizm gelirlerinin Türkiye ekonomisindeki öneminin her yıl arttığını söyledi.
Kültür ve Turizm Bakanlığının son yıllarda ülkenin turizm potansiyelini artırmaya yönelik proje ve hedeflerinin başarıyla uygulandığını kaydeden Aktakka, ''Ülkemiz coğrafi konumu dolayısıyla turizm faaliyetlerinin 12 ay yapılabilmesine elverişli. Aydın olarak bu özelliğin yanı sıra tarihi eser ve jeotermal kaynaklar gibi her coğrafyaya nasip olmayan zenginlikleri de koyarak turizm faaliyetlerimizi çeşitlendirmeye yönelik çalışmaları yürütüyoruz'' dedi.
Aktakka, şöyle konuştu:
''İlimize deniz yoluyla gelen turist sayısı, geçen yılın ilk çeyreğinde 29 bin 107 iken bu yılın aynı döneminde 32 bin 474'e yükseldi. Görüldüğü gibi kente deniz yoluyla gelen turist sayısında geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 10 artış var. Bu artış, yılın geri kalan dönemi için umut verici. Ayrıca geçen yılın ilk çeyreğinde otellerin doluluk oranı yüzde 40,2 iken bu yıl yüzde 6,3'lük artışla yüzde 46,5'e çıktı. Müze ve ören yerlerini geçen yıl 75 bin 877 kişi, bu yıl ise 75 bin 750 kişi ziyaret etti.''

-KAZILAR SÜRDÜRÜLÜYOR-

Nuri Aktakka, her turizm sezonuna yeni ören yerlerini turizme kazandırarak girme çabasında olduklarını, bu doğrultuda başlatılan kazı çalışmalarının hızla sürdürüldüğünü ifade etti.
Aydın'da 6'sı Türk, 4'ü yabancı arkeologların toplam 10 kazı çalışması yürüttüğünü belirten Aktakka, bunlar arasında Tralleis Antik Kenti kazısına büyük önem verdiklerini söyledi.
Aktakka, ''Bu kazımızda kazı başkanı sorunu yaşıyoruz. Kazı başkanımız Prof. Dr. Abdullah Yaylalı görevinden alındı. Yeni kazı başkanının kazı sezonuna kadar atanmasını bekliyoruz'' dedi.
Kentin turizm potansiyelinin artırılmasına yönelik çalışmaların tesisleşme alanında da sürdürüldüğünü ifade eden Aktakka, bu kapsamda inşaatı sürdürülen Didim Yat Limanı'nın bu yıl açılacağını, Kuşadası Kongre Merkezi'nin gelecek yıl faaliyete geçirilmesini beklediklerini kaydetti.
DİĞER HABERLER