ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
3,8638
EURO
4,5501
IMKB
62.336
ALTIN
155,894
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın12/19 ºC
Ankara4/13 ºC
İstanbul13/18 ºC
İzmir13/18 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçinin Haberi Yok
15 Mayıs 2009 / 10:48
Dünya Çiftçiler gününde, çiftçinin haberi yok

14 Mayıs Dünya Çiftçiler günü dolayısıyla Aydın ziraat odası meclis başkanı Nuri Çayırlı ve Genel sekreter Zeki Sarı dün Atatürk anıtına çelenk koyup saygı duruşunda bulunurlarken, Çayırlı çiftçinin çok zordurumda olduğuna vurgu yapmıştı.

Ziraat odaları günün anlam ve önemine yönelik açıklama yaparlarken, en çarpıcı açıklama Tariş Pamuk Birliğinin eski yönetim kurulu başkanı ve Koçarlılı üretici Erdoğan Şimşek'ten geldi.

Dünya çiftçiler gününde, çiftçilerin bu özel günlerinden haberlerinin dahi olmadığına vurgu yapan Şimşek,"Bugün dünya çiftçiler bayramı, fakat çiftçinin haberi yok. Çünkü morali yok, parası yok. Buna karşın borcu çok. Bayram kutlayanların maalesef çiftçinin bu durumundan haberi yok. Onlar çiftçilerin patronları olduğuiçin paraları'da çok. Ben 76 yaşında eski bir çiftçi hizmetkarı olarak, Allah'ın sevgili kulu, aziz ve muhterem çiftçimize, ezilerek ve üzülerek baş sağlığı diliyorum.

Çünkü ülkemizde çiftçi ölmüş, fakat bunubilen yok. Önce aziz çiftçimizin ürettiği ürünlerden başlıyorum.Sanayimizin lokomotifi olan tekstilin hammaddesi, çiftçimizi patron dedirten pamuk ürününün ruhuna fatiha. Karnımızı doyuran, ambarlarımızı dolduran buğday,darı ürünlerimizin ruhuna fatiha. Cennet olan incir, üzün, zeytin ve zeytinyağı ürünümüzün ruhuna fatiha.

Ayçiçeği, şeker pancarı, fındık ürünlerimizin ruhuna fatiha. Milli ürünlerimizden biri olan tütünün ruhuna fatiha. Bu yıl ağacın dalında çürüyen narenciye ürünümüzün ruhuna fatiha. Üretene sıfır para, aracıyı zengin eden sebzelerimizin ruhuna fatiha. Eskiden bölgemizin kaliteli ürünü olan, üreticisine para kazandıran, şimdi hayvan yiyeceği haline gelen karpuz,kavunun ruhuna fatiha. Bunca mübarek, kaliteli, ünlü ürün yetiştiren çiftçilerimize ne oldu.

Tarlalarımı çoraklaştı, sularımı kesildi, yoksa çiftçimiz mi tembelleşti? Tabii ki hayır; hiç birisi değil. Hangi ürün olursa olsun dekar bazına verim artı, çiftçi gece-gündüz çalışıyor. Hal böyle iken, çiftçi neden borç batağının içinde kaldı? Çiftçi 5 yıldan bu yana maliyetinin çok altında ürün sattı. Girdiler misli misli artarken, ürün fiyatları beş yıl evvelinkinden çok aşağılara düştü.

T.C Ziraat bankasının dışındaki bankalar, armudun sapı, üzümün çöpü var diyerek türlü türlü işlemler altında faizleri yükselttiler. Çiftçimiz, komşumuz Yunanistan ve İspanya üreticisinin aldığı primlerin üçte birini ancak alabiliyorlar. Bu nedenlerle Türk çiftçisi borç batağının içinde kaldı, şimdi yarı canlı, yarı ölü kurtarıcı arıyor. Arayanı yok, soranı yok. Ne devletten, ne de çiftçi kuruluşlarından fayda yok. Birde dalga geçer gibi, çiftçinin bayramını kutluyorlar. Yazıklar olsun" diyerek, çiftçinin bayramının aslında, yas günü olduğuna vurgu yaptı.

HABER:YILMAZ ÖLMEZ-KOÇARLI

DİĞER HABERLER