ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
6,2773
EURO
7,3787
IMKB
62.336
ALTIN
242,390
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Aydın15/33 ºC
Ankara12/28 ºC
İstanbul19/26 ºC
İzmir17/33 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye'nin Anayasası Olacak
15 Mayıs 2009 / 11:22
''Yapılacak anayasa AK Parti'nin anayasası değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasası olacak''
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Anayasa değişikliği çalışmalarına herkesin katkı sağlamasını isteyerek, ''Yapılacak anayasa AK Parti'nin anayasası değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasası olacak'' dedi.
Türkiye'de uzunca bir süredir Anayasa değişikliğinin gündemde olduğunu söyleyen Çiçek,Türkiye'nin AB ile müzakere yapan bir ülke konumuna geldiğini, bu nedenle de kendi mevzuatını AB müktesebatına uyumlu hale getirmesinin zorunlu olduğunu hatırlatarak ''Anayasa eğer AB müktesebatına uymuyorsa yani yanlışsa doğru bir işi yanlış bir anayasaya uydurmak gibi bir garabeti Türkiye yaşıyor. Onun için de zaman zaman Türkiye'de reformların yapılamamasının önündeki en büyük engel olarak bu Anayasa duruyor'' diye konuştu.
Yapılacak anayasanın AK Parti'nin anayasası değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasası olacağını vurgulayan Çiçek ''Dolayısıyla buna herkesin katkı vermesi lazım. Herkes 'değişsin' diyor ama kimse adım atmıyor. Biz adım atmaya başladığımızda da 'Bu AK Parti'nin anayasası olacak, Meclis çoğunluğuna güveniyor' tarzında anayasa değişikliğine taraftar olmayanlar bahane arayıp Türkiye'de bir gergin tartışma başlatıyor''şeklinde konuştu.
''Bize göre Anayasanın değişmesi gerekiyor'' diyen Bakan Çiçek ''5 madde dışında bu Anayasa'nın geri kalan tüm maddelerini de değiştirebiliriz, uzlaşarak, anlaşarak, herkes katkı vererek en başta ana muhalefet partisi, Meclis'te grubu bulunan partiler, dışarıda meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri dahil herkesle birlikte biz bu Anayasa'nın istisnaları dışında tümünü değiştirebiliriz. Bu işin gerçekleşeceği mekan, platform, çatı TBMM'dir'' dedi.
DİĞER HABERLER